Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci jednají o spolupráci se STAN. Ztroskotat může na detailech

Lidovci jednají o spolupráci se STAN. Ztroskotat může na detailech

Hlavní otázka dnešní celostátní konference lidovců je jasná: bude strana spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí a jak to bude případně v praxi vypadat? Zatímco ideově si obě strany pochvalují souznění, na praktické podobě se může celá spolupráce zaseknout. Výrazná část lidovců totiž prosazuje kandidátku KDU-ČSL se zástupci STAN. Jenže pro Starosty a nezávislé to je nepřijatelné.

„Ambicí je, abychom našli takové uskupení, kdy nepůjde o koalici, která by musela splňovat kvótu deseti procent,“ uvedl před časem první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru pro INFO.CZ. Řešení jsou tak v zásadě dvě: kandidátka lidovců, na níž budou přizváni další zástupci, nebo nová politická strana. A právě toto dilema by mohlo celou spolupráci zhatit.

Lidovci z regionů totiž zastřešující straně příliš naklonění nejsou. Bojí se totiž, že by jejich voliči na podzim na kandidátkách marně hledali KDU-ČSL. Výrazné finance by musely směřovat do marketingu nového politického hnutí. Raději by tak viděli kandidátku lidovců se zástupci STAN.

 

Jenže pro Starosty a nezávislé to nepřipadá úvahu. STAN už v úterý schválilo, že chce do podzimních voleb kandidovat společně s lidovci, SNK-ED a dalšími regionálními stranami. Opakovat zkušenost, kdy bylo na kandidátce TOP 09, už ale nechce. „Jít na kandidátku lidovců nic neřeší,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík pro INFO.CZ. „Samozřejmě se může stát, že projekt ztroskotá na nějakých sebestředných zájmech nebo nevraživosti,“ připustil. Strana je v takovém případě připravená jít do voleb samostatně.

A hrát se bude přirozeně také o finance, pokud strany ve volbách uspějí. V případě lidovecké kandidátky by směřovaly ke KDU-ČSL, která by je pak přerozdělila STAN. Pokud by šlo o integrovanou politickou stranu, dělili by se „rovným dílem“.

Místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová, jejíž jméno často padá jako kandidát na superlídra pro podzimní volby, se nebrání ani koalici. "Třetí síla by měla mít ambici získat více než 10 procent, a proto by byla legitimní koalice. Na integrované politické hnutí je podle mého názoru trochu málo času," řekla novinářům.

Praktickou otázkou je i to, jak případnou novou stranu zformovat, aby nebyla napadnutelná u soudu. Pokud by totiž šlo jen o fiktivní stranu pro potřebu voleb, mohla by hrozit žaloba. „Za KDU-ČSL nepůjdeme do něčeho, co by mohlo dát podněty k tomu, aby nás kdokoliv zpochybňoval a říkal, že jsme něco obešli. A nedejbože to směřoval k soudu. Dáme si pozor, aby spolupráce byla nenapadnutelná,“ uvedl Jurečka.

Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek rozeslal už před několika dny dopis členům strany. V něm hájí spolupráci se STAN jako možnou historickou šanci, jak hrát v české politice rozhodující roli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek