Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci na jihu Čech se vystavili napospas komunistům. Nebrání se křehké koalici bez ANO

Lidovci na jihu Čech se vystavili napospas komunistům. Nebrání se křehké koalici bez ANO

Jihočeská KDU-ČSL se nebrání vzniku krajské koalice s ČSSD, Jihočechy 2012 a Pro Jižní Čechy o jejímž postupném vzniku INFO.CZ ve čtvrtek jako první informovalo. Trvá však na změně systému odměn v představenstvech nemocnic řízených krajem. KDU-ČSL o případném vstupu do koalice rozhodla na dnešním jednání jihočeského předsednictva strany. ČTK to řekl místopředseda strany Jan Bartošek. V Jihočeském kraji se v pondělí rozpadla koalice tvořena ČSSD, ANO a hnutím Jihočeši 2012. Důvodem byly spory ohledně jihočeských nemocnic.

Bartošek uvedl, že zatím není známé personální obsazení vedení kraje v nové koalici. Ta bude mít 28 zastupitelů z 55 a právě tato velmi těsná většina je možným kamenem úrazu. V případě absence některého ze zastupitelů se krajská vláda bude muset spoléhat na pomoc komunistů, což je především pro lidovci velmi pikantní.

„Lidovci a TOP 09 musí vědět, že jdou do koalice, o které lze říct, že bude vládnout s tichou podporou KSČM,“ řekla k tomu pro INFO.CZ Radka Maxová z hnutí ANO, které v kraji překvapivě míří do opozice.

Lidovci svoji účast podmiňují tím, že nová koalice zaměří svoji pozornost na téma nemocnic, které jsou na začátku současných sporů. „Kromě změny systému odměňování členů představenstva v nemocnicích trváme také na auditu všech krajem řízených organizací,“ uvedl za KDU-ČSL místopředseda Bartošek.

Novou koalici nepovede hejtman Jiří Zimola (ČSSD), jenž hodlá na nejbližší schůzi zastupitelstva na funkci rezignovat a znovu už o ni nebude usilovat. Zimola navrhuje na hejtmanku svou současnou náměstkyni Ivanu Stráskou (ČSSD).

Koalici se od začátku týdne snaží sestavit i hnutí ANO. Obrátilo se na stejné potenciální partnery jako sociální demokraté. ANO oslovilo Jihočechy 2012, KDU-ČSL i koalici Pro Jižní Čechy a ještě ODS. Toto uskupení by dohromady mělo 33 zastupitelů.

Spory mezi ČSSD a ANO začaly na březnovém jednání zastupitelstva. Týkaly se vedení Jihočeských nemocnic. ANO kritizovalo fakt, že předseda představenstva Martin Bláha, který figuruje i ve vedoucích pozicích v okresních nemocnicích, pobírá ročně 7,2 milionu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že Bláha nechává stavět pro Zimolu rekreační dům v Lipně nad Vltavou.

Stejné věci kritizovali i opoziční zastupitelé a snažili se získat dostatečnou podporu pro svolání mimořádného zastupitelstva. Iniciativa nakonec získala potřebný souhlas minimálně od třetiny zastupitelů a Zimola svolal mimořádné zasedání na 27. dubna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek