Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Linkové autobusy na Ústecku nevyjedou. Stávkovat tam budou stovky řidičů

Linkové autobusy na Ústecku nevyjedou. Stávkovat tam budou stovky řidičů
 

Odboráři na severu Čech se rozhodli, že nebudou čekat, jak se vláda a kraje postaví k ultimátu kvůli nízkým mzdám, a budou stávkovat. Protest se v Ústeckém kraji definitivně uskuteční 8. března. Připojí se k němu 514 šoférů, kteří zajišťují provoz linkových autobusů na 80 procentech území kraje.

Nespokojení řidiči protestem hrozili opakovaně. Potom, co ani poslední schůzky nepřinesly posun v jednání o platech, daly celorepublikové dopravní odbory vládě, krajům a zaměstnavatelům ultimátum. Na dohodu je podle nich čas do 15. března. Odbory na Ústecku ale na toto datum čekat nebudou.

„Odhodlanost ke stávce je velká. Pan premiér (Bohuslav Sobotka z ČSSD) řekl, že se s odboráři už nesejde, že k tomu nevidí důvod, takže my nevidíme důvod, proč odvolávat stávku," uvedl za odboráře Jiří Kuchynka.

Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 Kč a nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za práci v náročném prostředí. Ne všichni dopravci však řidičům tyto částky vyplatili.

Zvýšení platů se navíc podle odborů týká jen šoférů pracujících v nejhůře platících firmách. Šoférů zaměstnaných u dopravců, kde pomocí kolektivního vyjednávání mají dojednané lepší pracovní podmínky, se lednové zvyšování mezd údajně příliš nedotklo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek