Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lži a manipulace, rozčiluje se Babiš. „Podezření z daňových úniků" prý vysvětlovat nebude

Lži a manipulace, rozčiluje se Babiš. „Podezření z daňových úniků" prý vysvětlovat nebude

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl vyvrátit do konce dubna „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. V usnesení přijatém hlasy opozice i koalice to uvedla sněmovna. Babiš trvá na tom, že už vše vysvětlil, jde podle něj o „lži a manipulace." 

Ministr financí by měl ve stejné lhůtě taky „věrohodně“ vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Návrh usnesení prosadila vládní KDU-ČSL. Jaké důsledky by měl ministerský předseda vůči Babišovi vyvodit, dokument neuvádí.

Babiš ale říká, že nic už vysvětlovat nebude. „Jsou to všechno manipulace a lži a já to odmítám a nic nebudu zdůvodňovat. Já jsem všechno zdůvodnil," tvrdí Babiš. Stal se prý obětí mediální kampaně. Také předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek, ČSSD Bohuslav Sobotka a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek by podle něj měli zveřejnit svá daňová přiznání za posledních 20 let.

Sněmovna také podpořila dřívější usnesení svého rozpočtového výboru, který se firemními korunovými obligacemi zabýval. Výbor sdělil, že existují doložitelná podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony. Výbor požádal finanční ředitelství, aby vydalo metodický pokyn k prověření těchto emisí.

Téma Babišových financí dominovalo jednání sněmovny od rána. Měla se jím mimořádně zabývat, jak včera – opět s podporou koaličních stran – prosadil Miroslav Kalousek z TOP 09. Bod se na programu jmenoval „Daňové úniky ministra financí“. 

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí podezření nejméně ze čtyř daňových úniků, řekl ve sněmovně šéf TOP 09. Souvisí podle něho s nákupem korunových dluhopisů a s prodejem skoro bezcenných akcí.

Z údajů z dokumentů, které si Babiš nechal zpracovat kvůli spekulacím o výši jeho příjmů auditory, podle Kalouska vyplývá, že ministr financí získal z prodeje akcií 748 milionů korun. Předseda TOP 09 se zaměřil zejména na firmu Profrost. Ta měla podle Kalouska základní kapitál menší než dva miliony korun a její úvěrové závazky byly totožné s jejími aktivy. Babiš prodal pětinový podíl skupině Agrofert, kterou tehdy vlastnil, za 527,5 milionu korun, pokračoval Kalousek.

Cenu označil předseda TOP 09 za ohromující, obchod za naprosto nesmyslný. Transakce podle Kalouska dává logiku jen kvůli dvěma daňovým únikům.

Andrej Babiš se ale z jednání omluvil a dal přednost programu na jihu Čech. Jeho spolustraníci mezitím zvolili zdržovací taktiku a skrze přestávky se téma pokusili obejít. Ministra na plénu hájila jeho pravá ruka, šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Mluvil o pokrytectví a pseudokauze. 

„Takže jestli by se tady mělo něco řešit a vyšetřovat, tak polistopadové fungování jednoho z nejhorších ministrů financí České republiky,“ prohlásil Faltýnek na adresu předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska.

Faltýnek taky přečetl Babišovo vyjádření: „Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních 20 let. Já skutečně nemám co skrývat. Pořád čekám, až se ke mně někdo z kolegů předsedů parlamentních stran přidá,“ napsal Babiš.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek