Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Mám jasné výsledky a nemám žádný problém.“ Babiš prý se Zemanem dluhopisy řešil jen okrajově

„Mám jasné výsledky a nemám žádný problém.“ Babiš prý se Zemanem dluhopisy řešil jen okrajově

Vicepremiér Andrej Babiš odpoledne na Pražském hradě navštívil prezidenta Miloše Zemana. Na jednání zamířil jen den potom, co mu sněmovna dala s velkým důrazem ultimátum, aby do konce dubna vysvětlil nejasnosti kolem korunových dluhopisů Agrofertu a vyvrátil vážná podezření z daňových úniků. S prezidentem Babiš kauzu probíral prý jen okrajově, Miloš Zeman podle něj nemá důvod mu nevěřit.

„Zeman mi chtěl pogratulovat ke znovuzvolení, zajímal se o sněm a o to, jak se chystáme na volby,“ řekl Babiš po sledovaném jednání s hlavou státu. V jeho podání, jakoby kontroverzní témata z posledních dní neexistovala: „Nebylo to předmětem našeho jednání,“ odpověděl mimo jiné na dotaz novinářů, zda s prezidentem probíral kauzu korunových dluhopisů, která rozbouřila politickou scénu.

„Prokázal jsem na základě prověrky mých přijmu, že jsem měl dost peněz, a tím to pro mě skončilo,“ odrážel Babiš po jednání na Hradě nepříjemné dotazy. Vše prý vysvětlil a prezident podle něj nemá důvod mu nevěřit. Kritici dle jeho názoru zdůvodnění slyšet beztak nechtějí a sněmovně vše osvětlí jen písemně.

Babiš místo toho před novináři mluvil o kauze privatizace OKD a podivoval se, proč se o ní – jak sám uvedl – nemluví. V souvislosti s vlastním případem zmínil, že je terčem mediální kampaně a útoků premiéra Sobotky. Ty se prý stupňují, nejedná se ale podle vicepremiéra o kampaň ČSSD – ve vládě jsou prý za stranu i lidé, se kterými je možné „komunikovat normálně“.

Premiér Bohuslav Sobotka očekává, že Babiš do konce dubna transakce vysvětlí, jak ho k tomu sněmovna vyzvala. „Pokládám za nezbytné, aby člen vlády, která ve své politice klade velký důraz na boj proti daňovým únikům, podvodům a šizení státu, nebyl sám podezírán z toho, že používal neférové nebo dokonce nezákonné praktiky k tomu, aby se vyhnul placení daní.“ uvedl.

„Žijeme v parlamentní demokracii, vláda se na základě Ústavy v konečném důsledku odpovídá ze své činnosti Poslanecké sněmovně. Místopředseda vlády a ministr financí A. Babiš by proto neměl usnesení PS bagatelizovat či zpochybňovat,“ dodal šéf vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek