Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měl pod palcem dotační podvody? Exsenátor Novák má znovu opletačky se zákonem, zatkli ho v Německu

Měl pod palcem dotační podvody? Exsenátor Novák má znovu opletačky se zákonem, zatkli ho v Německu

Bývalý senátor Alexandr Novák je obviněný v kauze údajných dotačních podvodů ROP Severozápad, ale policie mu jeho znění nedoručila. Policejním raziím se vyhnul, protože byl pracovně v zahraničí. O jeho zatčení informoval server iDnes.cz. Podle webu Českého rozhlasu si policisté pro Nováka přišli už na Štědrý den.

Detektivové podle serveru Nováka podezírají, že byl členem skupiny, která manipulovala s dotacemi na severu Čech. iDnes připomíná, že mezi lidmi, kteří dotační úřad fakticky vedli, měl mít výsadní postavení. Titulovaný údajně byl jako „kapitán“ nebo „pan Velkomožný“.

„Byl dne 24. 12. 2016 na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydaného Okresním soudem v Ústí nad Labem dne 22. 12. 2016 zadržen po příletu z Los Angeles na mezinárodním letišti Frankfurt nad Mohanem v SRN,“ stojí v usnesení soudu, které má k dispozici Český rozhlas.

Policie poměry ve skupině rozkryla na základě odposlechů. Celkem stíhá 24 lidí. Vyšetřování se týká především období do roku 2011. Tehdy byl poprvé obviněn, a následně za úplatky pravomocně odsouzen, bývalý ředitel Petr Kušnierz.

Mezi obviněnými nyní jsou bývalá ústecká hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová a starosta Chebu Petr Navrátil. Policie znovu stíhá také prvního ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Vráblíka, kterého v předchozí kauze ústecký krajský soud viny zprostil.

iDnes s odkazem na obvinění například popisuje, že Vráblík se chtěl dostat z vlivu Nováka, který v regionu platil za mimořádně mocného muže. Podle policejních dokumentů si řekl o milion korun za „loajalitu a mlčení“, což policie později vyhodnotila jako úplatek.

V dalším případě šly peníze na zaplacení peněžitého trestu Petra Kušnierze, což opět mělo stvrdit jeho loajalitu. V kauze jde i o dotační podvody – vlivné postavy údajně manipulovaly s bodováním projektů, na kterých jim záleželo, aby měly jistotu, že na peníze dosáhnou. Škoda způsobená obviněnými podle některých informací dosáhla 13,9 miliardy korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek