Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony za milost? Klause štědře sponzoruje podnikatel, kterého exprezident zachránil před vězením

Miliony za milost? Klause štědře sponzoruje podnikatel, kterého exprezident zachránil před vězením

V roce 2008 udělil prezident Václav Klaus milost podnikateli Zdeňku Kratochvílovi, kterému hrozilo až dvanáct let za mřížemi kvůli miliardovým obchodním machinacím. Podle serveru HlídacíPes poslala Kratochvílova jihlavská společnost ICOM Transport na účet Institutu Václava Klause v roce 2014 i 2015 milion korun jako sponzorský dar. 

Šéf úspěšné dopravní firmy Kratochvíl se v hledáčku policie na konci devadesátých let ocitl coby člen skupiny, která prodávala bezcenné akcie firem z Bahamských ostrovů. Šlo o jednu z největších korupčních kauz své doby, Kratochvíl a spol. měli při obchodních machinacích v hodnotě až 60 miliard korun způsobit škodu za jednotky miliard.

Žalobci je vinili z řady trestných činů, včetně padělání dokladů, za což podvodníkům hrozilo až 12 let za mřížemi. Kauza se táhla dlouhých třináct let, rozsudek padl až na konci roku 2015. Soud rozdal tresty ve výši desítek let vězení. Zdeněk Kratochvíl tomu ale unikl, v roce 2008 dostal od tehdejšího prezidenta Václava Klause milost.

Server HlídacíPes poukazuje na to, že Kratochvíl se s Klausem, ale také třeba tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS) setkal před udělením milosti, na své autobusy lepil před volbami reklamu na podporu ODS a straně o dva roky později zaslal sponzorský dar 200 tisíc korun (ODS ho vrátila).

Klaus odmítal, že by to mělo nějakou spojitost s udělenou milostí, na které byl přitom velmi skoupý. „Při udělování milosti jsem si nebyl vědom, že jsem se s tímto člověkem setkal. O své návštěvě jeho firmy před řadou let jsem se dozvěděl až po udělení milosti, z fotografie v MF Dnes. Firem jsem za svou politickou kariéru navštívil stovky, ne-li tisíce,“ uvedl tehdy prezident.

Pro udělení milosti byl pro Klause rozhodující zdravotní stav Kratochvíla, konkrétně jeho údajná závažná duševní porucha, kvůli níž nemůže chápat soudní řízení. Tuto skutečnost potvrdil i Nejvyšší soud. Kratochvíl však dále vedl firmu s téměř dvěma tisíci zaměstnanci a v jejím čele stojí dodnes.

Server HlídacíPes zjistil, že od roku 2014 firma ICOM, v jejímž čele Kratochvíl stojí, posílá na účet Institutu Václava Klause sponzorský dar ve výši milion korun ročně. Učinila tak v roce 2014 i 2015. Informace za rok za rok 2016 dle serveru ještě nejsou k dispozici.

 „Václav Klaus udělal pro Českou republiku strašně moc a nejenom udělal, ale stále dělá! Jeho Institut je tady potřeba, podává pragmatické zprávy o dění ve světě a většinou se ukáže, že má pravdu,“ vysvětlil Kratochvíl.

Zda jde o odměnu za udělenou milost, Kratochvíl odmítl komentovat. „Na to téma se bavit nebudu. Když udělá člověk něco dobře, tak je to bráno jako revanš?“