Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo financí a Lidové noviny šíří o zprávě OLAFu dezinformace, tvrdí Michálek

Ministerstvo financí a Lidové noviny šíří o zprávě OLAFu dezinformace, tvrdí Michálek

Místopředseda Pirátů a člen sněmovního mandátového a imunitního výboru Jakub Michálek se ohradil proti způsobu, jakým Ministerstvo financí a Lidové noviny informují o zprávě OLAFu o Čapím hnízdě. Podle Michálka šíří dezinformace. 

Michálek se na svém facebooku jal uvádět na pravou míru tři odstavce, které zveřejnilo na svém webu Ministerstvo financí. Místopředseda Pirátů tvrdí, že se nejedná o závěry zprávy OLAFu, nýbrž o doporučení pro postup České republiky.

„Závěry zprávy OLAF se týkají, řekněme, problematického jednání, ve kterém spatřuje, řekněme, podezření z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie,“ řekl Michálek novinářům. OLAF tedy dle místopředsedy Pirátů jednoznačně dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že se jedná o „účelovku“.

„Nechci vynášet důvěrné informace, ale cítím jako svou občanskou povinnost dát lidem aspoň základní objektivní informace, když se na ně valí propaganda premiéra, který současně vlastní nejvýznamnější noviny v zemi (vydavatelství MAFRA, které vydává Lidové noviny, Babiš převedl do svěřeneckého fondu, pozn. red.),“ zveřejnil Michálek na svém facebooku. 

Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že doporučení k přijetí dalších kroků v návaznosti na vyšetřování OLAF jsou nedílnou součástí zprávy. „A z pohledu MF představují klíčovou část, neboť shrnují vyšetřování a obsahují doporučení nezbytná pro výkon agendy MF - tedy zda je doporučováno přijmout opatření, či nikoliv,“ uvedl dnes úřad.

Ministerstvo financí už navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy bude o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování jednat 16. ledna.

Vyjmutí fakticky podle mluvčího Ministerstva financí Michala Žurovce znamená, že na jednotlivé projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Padesátimilionovou dotaci pro vznik Čapího hnízda by tak v konečném důsledku zaplatili čeští daňoví poplatníci. Podle Žurovce ale může poskytovatel dotace, tedy příslušný ROP, v případě prokázání protiprávního jednání peníze vymáhat zpět.

Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí, mezi nimi i Andreje Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Oba politici označují obvinění za účelové. Vzhledem k tomu, že byli v říjnu znovu zvoleni do Sněmovny, musí poslanci znovu rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání.

Zda má plénum Babiše a Faltýnka vydat či nikoliv, navhrne poslancům Mandátový a imunitní výbor. Ten bude v úterý pokračovat v projednávání opětovné policejní žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek