Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministr Mládek je minulostí. Prezident ho odvolal a řízením průmyslu pověřil Sobotku

Ministr Mládek je minulostí. Prezident ho odvolal a řízením průmyslu pověřil Sobotku

Prezident Miloš Zeman k dnešnímu dni odvolal z funkce ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Řízením resortu dočasně pověřil premiéra Bohuslava Sobotku, jak se na tom dohodli minulý týden na Hradě. Odvolání Mládka Sobotka navrhl kvůli nespokojenosti s jeho kroky v otázce cen mobilních služeb a kvůli špatné komunikaci úřadu.

Sobotka se resortu dočasně ujme od zítřka. MPO chce řídit přibližně do březnového sjezdu ČSSD, po kterém hodlá prezidentovi navrhnout kandidáta na nového ministra. Podle politologů nechtěl před klíčovou událostí v kalendáři ČSSD riskovat konflikt s prezidentem a ohrozit svoje znovuzvolení do čela strany.

V souvislosti s uvolněným postem v čele ministerstva se mluvilo o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáš Prouzovi, který ovšem nemá u Zemana nemá dobrou pozici a čelí kritice z Hradu. Uvažuje se i o náměstkovi z MPO Jiřím Havlíčkovi nebo o exministrovi Milanu Urbanovi.

Sobotka po schůzce na Hradě minulý týden řekl, že s prezidentem o jménech mluvili, ale debatu neuzavřeli.

Podle Ovčáčka chce Zeman v nejbližší době odstupujícího ministra Mládka přijmout a poděkovat mu za jeho práci. Ovčáček vyzdvihl Mládkovu podporu ekonomické diplomacii a jeho proexportní politiku. Nový ministr by podle něj měl na práci Mládka navázat.

Za hlavní důvod personální změny Sobotka označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů.

O novele zákona o elektronických komunikacích se chce Sobotka v pátek bavit s lídry dalších parlamentních stran. Svolal společné jednání a normu chce prosadit ve zrychleném čtení.

Mládek se svým odvoláním nesouhlasil a označoval ho za výsledek údajné kampaně, která je proti němu vedená.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek