Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministr Ťok má problém. Kvůli elektronickému mýtu mu Brusel hrozí žalobou.

Ministr Ťok má problém. Kvůli elektronickému mýtu mu Brusel hrozí žalobou.

Situace je zřejmě vážnější, než se zdá a než ministr dopravy Dan Ťok dosud říkal. Evropská komise se v posledních dnech vyjádřila ke stížnosti na prodloužení smlouvy na provoz českého mýtného systému, kterou ministerstvo uzavřelo se společností Kapsch. Vyjádření Evropské komise podle informací INFO.CZ dorazilo i do centrály společnosti SkyToll, která si na postup rezortu dopravy stěžovala v Bruselu.

„Zvolený postup Evropské komise svědčí o tom, že situace není tak banální, jak se o tom média a veřejnost snaží přesvědčit ministr Ťok, který tvrdí, že obdobných dopisů od Evropské komise dostává stát desítky,“ říká výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti SkyToll Matej Okáli. Podle informací Evropské komise například v roce 2015 probíhalo pouze pět řízení na obdobné úrovni. „Svědčí to o tom, že ministr tradičně dění okolo mýta bagatelizuje a veřejnost uvádí úmyslně v omyl," dodává Okáli. Společnost má zkušenosti s provozem elektronického mýta na Slovensku.

Prvním krokem při podezření na porušení unijního práva bývá zahájení tzv. strukturovaného dialogu. To, že takový dialog Evropská komise s Ťokovým ministerstvem přeskočila a rovnou poslala dopis, kterým upozornila na možný problém, může podle mnoha odborníků svědčit o tom, že situaci vnímá jako závažnou.

Ministerstvo obdrželo výzvu 16. února a od té doby České republice běží dvouměsíční lhůta na vyjádření. Podle toho, jak budou české orgány spolupracovat, se Brusel rozhodne, jaké další kroky podnikne. Výsledkem může být i žaloba pro porušení práva EU.

Prodloužení smlouvy se společností Kapsch o zajištění provozu elektronického mýta po roce 2016 ministerstvo obnovilo loni v létě bez vyhlášení veřejné soutěže. Ťokův rezort postup zdůvodnil technickými důvody a časovým tlakem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve svém verdiktu uvedl, že ministerstvo, jakožto zadavatel zakázky, upravilo podmínky ve prospěch vybraného uchazeče. Jedná se o zakázku v objemu 5,27 miliard korun.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek