Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mohli jsme Kajínka zastřelit, pronesl ale jednu větu. Šéf URNA popisuje zatčení nejznámějšího českého vraha

Mohli jsme Kajínka zastřelit, pronesl ale jednu větu. Šéf URNA popisuje zatčení nejznámějšího českého vraha

Ačkoli elitní komando žije v utajení, jméno Libor Lochman je velmi známé. Již jednadvacet let vede elitní policejní Útvar rychlého nasazení, známý pod zkratkou URNA, který se soustředí na obzvláště nebezpečné zločince. A byl to právě Lochman, kdo byl u jednoho z nejznámějších zásahů v Česku – dopadení Jiřího Kajínka.

Od té doby, co byl dvojnásobný vrah Jiří Kajínek omilostněn a propuštěn letos v květnu na svobodu, se z něj stala mediální celebrita. Mnozí možná zapomněli na to, že byl Kajínek považován za mimořádně nebezpečného zločince. Detaily z jeho dopadení nyní popsal velitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman v rozhovoru pro MF DNES.

Elitní komando v čele s Lochmanem dopadlo Jiřího Kajínka v roce 2000 na pražském sídlišti Velká Ohrada. Ještě čtyřicet dní před tím o Kajínkovi věděl jen málokdo. Jenže poté, co odsouzený dvojnásobný vrah utekl z věznice Mírov, odkud měl být útěk nemožný, vstoupilo jeho jméno do povědomí veřejnosti.

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

„Většinou, když děláme zákroky, tak ti lidé jsou v šoku, takže se pomočí, někdy pokálejí. I hodně tvrdí chlapi ztuhnou. Ale Kajínek bojoval do poslední chvíle, a když viděl, že je konec, tak řekl: ‚Chlapi, dobrý, vzdávám se.‘ My jsme ho vyrušili, když pravděpodobně spal, ale stihl se připravit a čekat u dveří s pistolí. Snažil se bojovat,“ uvedl v rozhovoru MF Dnes.

Lochman Kajínka popisuje jako manipulátora, ale i zdatného soupeře. Popsal také, že jelikož při zásahu držel Kajínek pistoli, komando ho mohlo zastřelit. Proč tak ale neudělalo? „Když už jsme věděli, kde je, a připravovali jsme se na zásah, tak nám tehdejší vedení kladlo na srdce: ‚Pokud možno ho nezastřelte, protože lidé by si mysleli, že jsme to udělali schválně,“ dodal Lochman.