Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazy jen tak nepoleví. Kdy teploty znovu vystoupají nad nulu?

Mrazy jen tak nepoleví. Kdy teploty znovu vystoupají nad nulu?

Mrazivé teploty v Česku ještě tento týden výdrží. Nad nulou se budou pohybovat jen výjimečně, a to když na delší dobu vysvitne slunce. Situaci dále komplikuje také smogová situace, která je nejhorší v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji. 

V první polovině týdne se budou teploty pohybovat přes den mírně pod nulou. V noci se může při nízké oblačnosti ochladit až na minus 14. Od středy se začne oteplovat a o víkendu může rtuť teploměru vystoupat až k plus 4 stupňům. Počasí by mělo být většinou bez srážek, místy pak přijde slabé sněžení. 

Smogová situace v Česku

Celkem v devíti krajích Česka jsou ale zhoršené rozptylové podmínky. Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu platí v sedmi regionech smogová situace. V dalších třech krajích je vzduch ještě více znečištěný, proto v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji vyhlásili meteorologové signál regulace. Smogová situace platí v Pardubickém, Královéhradeckém, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. V Moravskoslezském kraji platí smogová situace v některých částech území. Lidé by místo autem měli jezdit veřejnou dopravou a pohyb venku mají omezit malé děti, senioři či nemocní lidé. Tam, kde platí regulace, musely omezit výrobu některé továrny či prašné provozy.

Ke smogové situaci přispěly současné silné mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří. Meteorologové očekávají, že teplotní inverze, kdy teplota stoupá s výškou, má po víkendu zvolna slábnout. Poté se ale vrátí a s ní i smog. „V úterý k nám ve vyšších vrstvách atmosféry pronikne chladnější vzduch od severozápadu, který inverzi pravděpodobně rozruší. V polovině týdne bude postupovat přes střední Evropu k východu tlaková výše, která zde opět obnoví výraznou teplotní inverzi a nepříznivé rozptylové podmínky,“ uvedli meteorologové na svém informačním webu.

Počasí dělá radost vlekařům

Lyžařská střediska po celé republice mají za sebou vydařený víkend. Tisíce lyžařů na sjezdovkách i běžkách si užily slunečného počasí a dostatek kvalitního sněhu. Zatímco města ve většině krajů trápil smog, kvůli inverzi bylo na horách slunečno a tepleji než v nížinách. Díky dostatku přírodního sněhu byly v provozu i níže položené lyžařské areály. Někteří provozovatelé tvrdí, že tato sezona je jedna z nejlepších za poslední roky. Na sjezdovkách je i přes metr sněhu, lyžaři si mohou vybrat ze stovek kilometrů upravených sjezdových tratí i běžkařských stop.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek