Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Můj syn se cítí špatně, stále nepochopil, co se děje, říká otec mladíka zadržovaného v Turecku

Můj syn se cítí špatně, stále nepochopil, co se děje, říká otec mladíka zadržovaného v Turecku

Jeho synovi hrozí až patnáct let vězení, Miroslav Farkas starší přesto doufá, že svého potomka brzy přivítá doma. Zanedlouho se za ním vydá do tureckého vězení u města Van, kde je Miroslav mladší i se svojí přítelkyní Markétou Všelichovou. Turecko je viní z příslušnosti k teroristické organizaci.

Máte o synovi dost informací? A jak je získáváte?

Jsme ve spojení s naším konzulátem v Ankaře i ministerstvem zahraničních věcí v Praze. O přesunu mého syna do jiné věznice mě informovali emailem právě naši diplomaté. Se synem si také telefonujeme: jednou za čtrnáct dní má povolen hovor s příbuznými. Volat bychom si měli o tomto víkendu.

Češi zadržení v Turecku
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zatčeni loni v listopadu na hranici Iráku a Turecka. Oba Češi předtím několikrát pobývali na území syrského Kurdistánu, kde se setkávali s příslušníky milice YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou. Turecký soud je proto viní z příslušnosti teroristické organizaci, za což jim hrozí 7,5 až 15 let vězení. Oba Češi obvinění z terorismu odmítají a trvají na tom, že do syrského Kurdistánu chtěli pouze dopravit humanitární pomoc.

Jak dlouho spolu můžete mluvit?

Zhruba tak deset minut.

A jak se tedy vašemu synovi daří?

Jak se mu daří... Jako každému, kdo je ve vězení. Teď čekáme na soud, ze kterého jsme všichni pochopitelně nervózní. Snad to ale dobře dopadne. Jinak Mirek sám se cítí špatně. Je ještě stále překvapen tím, co se kolem něj děje. Vždyť oni chtěli na kurdská území jen doručit humanitární pomoc.

Jaké podmínky jsou ve vězení, kde teď váš syn je? Stěžoval si na něco?

Ne, ne, teď momentálně si nestěžoval na nic. Už také od nás dostal balík, ve kterém jsme mu poslali zimní oblečení.

Poslali jste mu i jídlo? Nebo peníze?

Posílat jídlo není povolené, není to ale ani potřeba. Od Mirka vím, že ve vězení mají kantýnu, kde mohou nakupovat. Na to, že jde o vězeňský obchod, je ta prodejna prý zásobená dobře.

Má Váš syn přístup ke svým penězům? A má jich dost?

Ano. Má zřízené konto, ze kterého může čerpat.

Miroslava podporují i jeho přátelé. Jak? Co dělají?

Jádro tvoří jeho přátelé, se kterými jezdil po světě kopat studny. Byli na Haiti, v Maroku... (Miroslav Farkas působil jako technik a vrtař studní v humanitárních misích – pozn. red.) Ti ho podporují i po finanční stránce. Je vidět, že to jsou opravdu kamarádi, jsou perfektní. Teď se také skládají na to, abych mohl jet syna navštívit – letenka i pobyt něco stojí.

Vy se chystáte do Turecka?

Ano, chtěl bych odletět tak během deseti, čtrnácti dní. Na povoleních a žádostech už s našimi diplomaty pracuji.

Potkáte se také s Markétou Všelichovou?

Ne, ale než odletím, zeptám se samozřejmě jejích rodičů, jestli po mně nechtějí Markétě něco poslat.

Jak se Vám spolupracuje s české úřady?

Já jsem spokojen. A věřím jim.

Jak váš syn přijal fakt, že byl převezen ze Sirnaku do vězení u města Van?

Turecko považuje oblast Sirnak za válečnou zónu, proto je přemístili do zázemí, mimo bojiště. Alespoň tak nám to vysvětlili. Podmínky ve věznici u Vanu jsou navíc snad o trochu lepší.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek