Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na dovolenou do Vietnamu se možná dostanete bez víz. Zeman slibuje i přímou linku

Na dovolenou do Vietnamu se možná dostanete bez víz. Zeman slibuje i přímou linku

Čeští turisté by se do Vietnamu mohli dostat bez krátkodobých víz. Na jejich jednostranném zrušení se domluvili český prezident Miloš Zeman a vietnamský prezident Tran Dai Quang. O zavedení bezvízové výjimky by se nyní mělo dále jednat. Zeman také poznamenal, že se prezidenti domluvili na zavedení přímého leteckého spojení mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou. Vietnamského prezidenta pozval na návštěvu Prahy.

Zeman novinářům řekl, že při jednání uzavřeli dohodu, která má odstranit dvě podstatné překážky v rozvoji česko-vietnamských vzájemných vztahů. Za první označil neexistenci přímé letecké linky. „Tou druhou překážkou je existence krátkodobých turistických víz, která brání českým turistům v hojnějším počtu navštěvovat Vietnam,“ řekl Zeman.

Zeman poznamenal, že Vietnam stejná víza již zrušil Německu a Francii. „Jsem rád, že vám mohu oznámit, že oba prezidenti se dohodli jak na zavedení přímého leteckého spojení mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou, tak na zrušení oněch krátkodobých turistických víz,“ prohlásil Zeman. Dodal, že pokud by letecká linka byla zřízena, ČR vyjádřila připravenost v Ho Či Minově Městě zřídit generální konzulát.

O zavedení bezvízové výjimky musí rozhodnout vietnamská strana, toto rozhodnutí zatím nepadlo, uvedl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. O záležitosti se podle něj bude dále jednat i s dalšími vietnamskými představiteli. Pokud by se podařilo zavedení výjimky dojednat, šlo by o jednostranný krok Vietnamu. Zrušení víz i pro Vietnamce by musela schválit Evropská unie.

Zeman vietnamského prezidenta pozval na návštěvu České republiky. Poznamenal, že se oba shodli, že mají rádi plzeňské pivo; během setkání v ČR by tak chtěl Zeman svého hosta vzít do plzeňského pivovaru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek