Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na koberečku v Lánech. Za Zemanem přijel nejmladší člen Babišova budoucího kabinetu

Na koberečku v Lánech. Za Zemanem přijel nejmladší člen Babišova budoucího kabinetu

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijal dva kandidáty na ministry. Po poledni za prezidentem přijel budoucí šéf průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Pak dorazil i teprve 31letý Adam Vojtěch, který zřejmě bude mít na starost resort zdravotnictví.

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Hüner se Zemanem mluvil o energetice, využití lithia nebo o nutnosti digitalizace průmyslu a energetiky. 

„Jednalo se o využití surovin jednak pro energetiku jako takovou, obecně surovin, které přímo s výrobou energie a tepla nesouvisí, mám na mysli samozřejmě lithium," řekl novinářům Huner.

Memorandum o těžbě lithia uzavřené před volbami nechtěl komentovat předtím, než si ho prostuduje. Stát by se tak podle něj mělo do týdne. Se Zemanem mluvil i o tom, že by lithium mohlo sloužit pro baterie do elektromobilů nebo pro sklady elektrické energie. O memorandu samotném a jeho právních důsledcích se s prezidentem nebavili.

Kandidát na ministra zdravotnictví Vojtěch se Zemanem řešil mj. nedostatek personálu. Podle něj je na místě problém řešit zvyšováním platů zdravotních sester ve zdravotnictví i v sociální péči. Uvedl, že o personálních otázkách státních úřadů či pozic náměstků s prezidentem nemluvili.

Vojtěch na otázku novinářů řekl, že poplatky či spoluúčast pro něj nyní nejsou aktuálním tématem. Úspory chce nejprve hledat uvnitř systému. O dalším financování je podle něj možné diskutovat až později.

Oba politici schůzku hodnotili pozitivně. Do svých funkcí by spolu s ostatními kolegy měli být jmenováni ve středu 13. prosince.

Dosud se Zeman setkal celkem se šesti kandidáty na ministry. Ve čtvrtek jednal s kandidátkami na post ministryně práce a ministryně pro místní rozvoj Jaroslavou Němcovou a Klárou Dostálovou, v pátek s uchazečkou o post ministryně financí Alenou Schillerovou a uchazečem o místo ministra vnitra Lubomírem Metnarem. Poslední kandidáty přijme v pondělí, pozvánku dostali na odpoledne tři pravděpodobní členové Babišova kabinetu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek