Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Staroměstském náměstí děsili davy maketami zbraní a střelbou slepými. Za Konvičkovu akci ale nikdo potrestaný nebude

Na Staroměstském náměstí děsili davy maketami zbraní a střelbou slepými. Za Konvičkovu akci ale nikdo potrestaný nebude

Zvuk střelby ze samopalů ozývající se přímo v srdci historické Prahy a davy vyděšených lidí snažících se z místa co nejrychleji uprchnout. Tak vypadala srpnová akce, kdy sympatizanti Martina Konvičky a jeho hnutí Islám v ČR nechceme vjeli v převleku za bojovníky Islámského státu na Staroměstské náměstí a začali na všechny strany střílet z maket samopalů. Teď je jasné jedno: trest za to nepadne.

Akci hnutí Islám v ČR nechceme prověřovala policie i úředníci pražského magistrátu, postih ale dopadne jen na řidiče auta maskovaného za vůz Islámského státu, jelikož vjel bez dovolení na pěší zónu a zůstal stát mimo vyhrazené parkoviště. Pokutu udělenou magistrátem koncem dubna už tento muž stačil uhradit.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman potvrdil deníku Právo, že v souvislosti s akcí žádné další vyšetřování probíhat nebude a kauza je uzavřena. Postih se vyhnul i samotnému Konvičkovi, jelikož neřídil automobil, který na pěší zónu vjel.

Akci konvičkovců nebude dále šetřit ani policie, na kterou se obrátilo několik lidí, kteří v důsledku kontroverzního happeningu utrpěli těžký šok. Policie to nejprve řešila jako šíření poplašné zprávy a později překvalifikovala na výtržnictví. „Nepodařilo se prokázat, že by se některý z účastníků dopustil trestného činu,“ cituje web Novinky.cz únorové vyjádření mluvčího pražské policie Tomáše Hulana.

V přestupkovém řízení se následně zabýval srpnovým děním magistrát, nakonec ale vše odložil. Mluvčí Městského úřadu pro Prahu 1 Veronika Blažková ve vysvětlení uvedla, že svědci sice tvrdili, že na místě vznikla panika a měli strach, nikdo z nich ale neřekl, že by byl jednáním konvičkovců pohoršen.  „Tudíž nelze jednání posoudit jako přestupek vzbuzení veřejného pohoršení,“ sdělila.

„Obecně je třeba navíc zdůraznit, že ustálená judikatura se opakovaně vyjadřuje ve smyslu, že svoboda projevu se musí vztahovat i na shromáždění, která mohou urážet, šokovat či rozhořčovat,“ dodala.

Magistrát našel omluvu i pro použití maket střelných braní. Organizátoři prý vše předem konzultovali s policií, která byla informována a bezprostředně před akcí zbraně zkontrolovala. „V té souvislosti nelze účastníkům shromáždění přisuzovat ani zavinění přestupku z nedbalosti, neboť jednali v dobré víře s vědomím přítomných dozorujících orgánů shromáždění,“ prohlásila Blažková.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek