Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na veřejnost se dostala nahrávka vlády o prodeji OKD. Ministři věděli, že jde o nevýhodný obchod

Na veřejnost se dostala nahrávka vlády o prodeji OKD. Ministři věděli, že jde o nevýhodný obchod

Až dosud bylo před veřejností utajeno, jak probíhalo jednání o jedné z nejkontroverznějších privatizací v české historii. Zásadní materiál z roku 2004 nyní předložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl tehdy ministrem financí. Jde o naprosto ojedinělý případ, kdy si soud vyžádal a i získal zvukovou nahrávku z jednání vlády. Informovaly o tom Lidové noviny, které společně se soudem získaly nahrávku. 

23. března roku 2004 se řešila obří transakce, kdy stát prodával důlnímu podniku OKD menšinový podíl. Až dosud nebylo veřejnosti známo, jak jednání tehdy na vládě probíhalo. Velký posun v kauze však nastal poté, co Obvodní soud pro Prahu 2 začal zjišťovat, jestli se soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku dopustili škody 5,7 miliardy korun, když připravili podklady pro tak nevýhodný prodej.

Obvodní soud si zažádal o zvukovou nahrávku z tehdejšího jednání vlády. V říjnu ji na svém jednání soud dokonce pustil. Dle portálu Lidovky.cz jde o zcela ojedinělý případ, kdy k vyžádání a následnému dodání důkazného materiálu v podobě nahrávky došlo. Z nahrávky je naprosto patrné, že ministři o nabídce společnosti Penta věděli. Ta za podíl státu nabízela o 850 milionů korun víc než Karbon Invest Zdeňka Bakaly, který přesto vyhrál. Mnozí navíc vyjádřili nad prodejem podílu společnosti Karbon Invest pochybnosti.

Poté, co se ministři o Pentě dozvěděli, bylo jednání poněkud vypjaté. Někteří se dokonce obávali i vězení. „Nechtěl bych skončit v teplákách,“ řekl například tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Ten také poukazoval na skutečnost kolem bytů. „Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou,“ zmínil při jednání Dostál.

I přes veškeré pochybnosti však tehdejší Špidlův kabinet prodej odsouhlasil. Kromě Pavla Dostála o prodeji Karbonu pochyboval i  tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský pak požadoval rozhodnutí odložit.