Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje nejen pro Šumavu. Zeman poslance nepřesvědčil, většina podpoří národní parky

Naděje nejen pro Šumavu. Zeman poslance nepřesvědčil, většina podpoří národní parky

Přestože se minulý týden situace ohledně novely zákona o ochraně přírody a krajiny jevila vyrovnaná, senátní návrh, který by podle ekologů znamenal konec národních parků, poslanci ve středu přehlasují. Spolu se sněmovními kluby hnutí ANO, KDU-ČSL a TOP 09 bude totiž pro původní vezi zákona hlasovat také asi třicet sociálních demokratů. Redakci INFO.CZ to potvrdil místopředseda Výboru pro životní prostředí Václav Zemek z ČSSD.

Také předseda sněmovní frakce sociálních demokratů Roman Sklenák odhaduje, že věšina poslanců ČSSD zvedne ruku pro sněmovní verzi zákona. Podle našich propočtů ji tak podpoří pohodlná většina čítající okolo 120 poslanců. Proti bude kompletní klub ODS, komunisté budou stejně jako sociální demokraté hlasovat volně. Již dříve jsme uvedli, že to budou právě hlasy levicových zákonodárců, kteří o osudu zákona rozhodnou. Toho si byl velice dobře vědom také prezident Miloš Zeman, který přišel minulý týden do sněmovny osobně podpořit senátní verzi zákona.

Zatímco senátoři tvrdí, že bojují za rozvoj obcí, jejich oponenti – mezi něž patří ochránci přírody, ministr životního prostředí Richard Brabec, několik desítek tisíc signatářů petice nebo čtyřiadvacet šumavských spolků místních občanů a pět šumavských obcí – zdůrazňují, že by znamenala konec národních parků. „Jejich turistická přitažlivost podporuje místní ekonomiku a je hlavním přínosem pro místní obyvatele. Senátní návrhy zákona jsou bezprecedentním popřením smyslu národních parků tak, jak jsou vnímány u nás i všude ve světě,“ vysvětlují ekologové.

To samé tvrdí Zemek. „Předloha senátorů je navíc nezvládnutá i po legislativní stránce. Obsahuje chyby a několikrát je odkazováno na zrušené pasáže zákona,“ říká Zemek s tím, že senátní návrh připomíná „dort“ pejska a kočičky. Na otázku, jakým způsobem zapůsobil minulý týden Zeman na poslance ČSSD, odvětil, že mohl oslovit maximálně několik jednotlivců. „Očekávám, že původní sněmovní verzi podpoří přibližně dvě třetiny našich poslanců,“ řekl poslanec ČSSD pro INFO.CZ.

Ochránci přírody odmítají také tvrzení, dle kterého obce z nitra parků ekonomicky stagnují. „Naše čtyři národní parky navštíví ročně devět milionů návštěvníků a utratí v nich odhadem pět miliard korun. Právě turisté přijíždějící do národních parků za vzácnou chráněnou divočinou a stále ještě harmonickou krajinou jsou tak nedocenitelným zdrojem peněz pro místní obce a obyvatele,“ říká Martin Voráč z Hnutí DUHA.

Navíc návštěvníků v českých národních parcích podle jeho slov výrazně přibývá. „Jsou tedy – jak potvrzují i průzkumy veřejného mínění – spokojení s tím, co NP nabízejí, s naším nejcennějším přírodním bohatstvím. Nechtějí tam stavební rozvoj a kácení lesů. Regionální rozvoj je však – zdá se – jen kouřovou clonou zastírající skutečné zájmy regionálních politiků a podnikatelů na zisku z rozprodeje národního bohatství,“ nepochybuje Voráč.

O novele sporného zákona o ochraně přírody a krajiny budou poslanci rozhodovat ve středu ráno. Pro sněmovní verzi budou hlasovat kluby TOP 09, KDU-ČSL, Úsvitu a hnutí ANO. Dohromady disponují v dolní komoře třiadevadesáti hlasy, pokud se k nim – jak tvrdí Zemek – přidá dvě třetiny sociálních demokratů, je takřka jisté, že se konec národních parků prozatím odkládá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek