Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nano impregnace ochrání sedačku, kalhoty i potahy v autě

Nano impregnace ochrání sedačku, kalhoty i potahy v autě
 

Spousta lidí si myslí, že nanotechnologie jsou jen záležitostí vědeckofantastických filmů. Ve skutečnosti je ale všechno jinak, už dávno jsou mezi námi a v běžném životě mohou pomoci i vám. Jednou z oblastí, kde našly vysoké uplatnění, je třeba impregnace textilních materiálů.

Nejdříve si ujasníme základy. Nanotechnologie je oblast vědy, která se zabývá manipulací s jednotlivými atomy, a tím vytváří látky s netradičními vlastnostmi a schopnostmi. O nano vychytávkách můžete slyšet v souvislosti s různými obory a jedním z nich je chemie. Právě výzkumy na poli chemické nanotechnologie mohou za to, že se dnes prodává spousta pomocníků, kteří vám ušetří starosti při úklidu, cestách autem v dešti nebo výletech v nepříznivém počasí.

Inspirováno přírodou

Chemická nanotechnologie se inspirovala přírodou, konkrétně tzv. efektem lotosového květu. Možná jste si někdy všimli, že tento květ je, přestože vyrůstá z bahna, vždy čistý. Voda po něm totiž stéká, a tím ho omývá. Mohou za to drobné hrbolky o velikosti nanometrů, které jsou tak blízko sebe, že se mezi ně nedostanou žádná špína ani molekuly vody. A právě takový povrch můžete pomocí přípravků na bázi nanotechnologií vykouzlit i na svém oblečení, sedací soupravě, čalouněných židlích nebo potazích v autě.

autor: Nano Concept

Konec skvrnám od vína a černé kávy

Každý má doma jistě aspoň jeden kus čalouněného nábytku ozdobený nějakou pěknou skvrnou. Vůbec nejhezčí jsou ty od vína nebo černé kávy, jdou totiž velmi těžko dolů, a to i pokud si pozvete specializovanou firmu. S dětmi je pravděpodobnost takového neštěstí ještě vyšší, ale často se zadaří i dospělým.

Chcete-li se tomu vyhnout, radši neštěstí předcházejte. Nano impregnace textilu a kůže na povrchu vytvoří neviditelný tenoučký filtr, který odpuzuje vodu a zabraňuje jí dostat se dovnitř látky. Impregnace přitom vydrží opravdu dlouho, přežije až deset vyprání a je odolná vůči mechanickému setření. A že by pod ní nábytek nemohl dýchat? To bývá problém standardních impregnací, ne však těch na bázi nanotechnologií.

Multifunkční pomocník pro celou domácnost

Jedno balení nano impregnace textilu a kůže o objemu 250 ml vás vyjde na necelé čtyři stovky korun. Pravděpodobně vám vystačí na ochranu celé domácnosti – přípravek není určený pouze na čalouněný nábytek. Užijete ho také na obuv, oblečení, lyžařské kombinézy, sedadla v autě, koberce, stany, markýzy. Nejde jenom o ochranu proti zašpinění. Například v případě impregnace oblečení ochráníte i své zdraví. Impregnované oblečení lépe chrání před prochladnutím, v mokré bundě byste promrzli mnohem rychleji.

Nano impregnace jsou sice o něco dražší než ty na bázi jiných technologií, ovšem vyrovnávají to skvělými vlastnostmi. Déle vydrží, mají antibakteriální účinky, vysychají při běžné pokojové teplotě a jsou prodyšné. Jen si dávejte pozor, ať nenaletíte podvodníkům. Prodává se spousta levných imitací, které nano efekt jen napodobují. Chcete-li kvalitu, nakupte třeba od německé společnosti Nano Concept.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek