Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Náročný soud i šestimiliardová pokuta. 6 dalších scénářů hádky Česka a EU kvůli migrantům

Náročný soud i šestimiliardová pokuta. 6 dalších scénářů hádky Česka a EU kvůli migrantům

Evropská komise podle očekávání zahájila proti Česku, Polsku a Maďarsko právní řízení kvůli porušování pravidel o přerozdělování migrantů podle migračních kvót. Spouští se tak proces, který může trvat mnoho měsíců a na jehož konci může přijít významná finanční pokuta. Čtěte, co bude následovat.

  • Komise nejdříve od členského státu zjišťuje jeho postoj k porušení legislativy a chce ho zdůvodnit. Zároveň přitom vládě stanoví na odpověď omezený čas.
  • Pokud stát neposkytne uspokojivé vysvětlení, nebo konflikt s evropským právem neurovná, dostane členský stát další časový limit na nápravu.
  • Když k ní nedojde, posouvá Evropská komise případ Soudnímu dvoru EU. Před soudem skončí jen každé dvacáté zahájené řízení, i tak se ale jen během minulého století k soudu dostalo celkem 1406 případů.

  • V případě rozsudku souhlasícího s postojem Komise pak členský stát musí rozpor s právem napravit. Od přijetí Lisabonské smlouvy navíc může Evropská komise soudu navrhnout, ať udělí členskému státu pokutu.
  • V případě dalšího porušování evropského práva, přichází další varování ze strany Komise.
  • Po jeho neuposlechnutí se věc vrací zpátky Soudnímu dvoru. Tomu může Evropská komise navrhnout pokutu v závislosti na velikosti státu, vážnosti porušení práva a jeho trvání.

Text původně vyšel na serveru E15. Další zprávy o uprchlických kvótách si můžete přečíst zde.