Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Národní parky se zásadně nezmění. Poslanci přehlasovali Senát, Zeman chce zákon vetovat

Poslanci přehlasovali Senát a schválili původni verzi zákona o chraně přírody a krajiny. Hlasovalo pro ní 117 zákonodárců. Zastánci senátní verze zákona, která by podle ekologů mohla znamenat konec národních parků, tak navzdory zdržovací taktice neuspěli. Přestože si ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO ve středu povzdechl, že nebude schváleno nic, nakonec slaví úspěch. Na plénu ho dokonce pochválil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Brabec si podle něj zákon odpracoval. Prezident Miloš Zeman mezitím potvrdil, že zákon bude vetovat, k hlasování ve sněmovně se tak návrh zřejmě ještě vrátí.

Na stranu odpůrců původní sněmovní verze zákona se postavili občanští demokraté, někteří komunisté a část klubu ČSSD. Od středečního rána si ale byli vědomi, že jsou ve výrazné menšině, nezbylo jim tedy nic jiného, než se pokusit zdržovací taktikou hlasování oddálit. „Pokud neprojde ani jedna verze zákona, nic se nestane. Možná by to bylo úplně nejlepší řešení,“ přiznal bezděky na plénu sněmovny taktiku odpůrců národních parků Vladislav Vilímec z ODS.

Nejaktivnějšími kritiky senátní verze zákona jsou zástupci TOP 09. Například podle jejich pražského předsedy Františka Laudáta se Senát uvedl úpravami, které označil za nešťastné. „Ani se mi nechce věřit, že většina senátorů uvolnila cestu k vykořisťování krajiny,“ řekl. Poslanci podle něj musí zabránit „zlatokopům“ vybetonovat českou přírody a jednorázově z ní vytěžit maximální zisk.

Někteří zákonodárci si postěžovali na kampaň ekologů. Její součástí byla nejen petiční akce, ale také stovky – a podle některých poslanců dokonce tisíce – dopisů, kterými ochránci přírody zahltili emailové schránky zákonodárců. „Měli bychom se povznést nad kampaně, a měli bychom upřednostnit přírodu před zájmy spekulantů, kteří na Šumavě koupili pozemky,“ reagoval na povzdechy svých kolegů Ivan Pilný z hnutí ANO.

Mezi nejaktivnější kritiky sněmovní verze zákona patřili v dolní komoře Václav Votava či Igor Jakubčík z ČSSD, nebo Vojtěch Filip a Alena Nohavová z KSČM. Obzvláště Votava se nechal na plénu sněmovny unést emocemi. „Řekněte to nahlas, pane ministře, řekněte nahlas, kdo přesně je tady zlobovaný,“ křičel v jeden moment směrem k ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.

Podle Michala Kučery z TOP 09 by se ale obhájci senátní verze zákona neměli stydět za to, že hájí zájmy developerů. „My jsme se rozhodli postavit na stranu přírody, někdo jiný si zase může klidně myslet, že by se národní parky měly zastavět,“ řekl s mírnou ironií v hlase Kučera. Votava pak v reakci zdůraznil, že nikdo nechce, aby se v parcích ničila přírody, podle něj je ale potřeba myslet také na lidi.

Už v úterý jsme napsali, že většina poslanců podpoří ve finálním  hlasování původní sněmovní verzi zákona. Podle našich propočtů se za ochranu národních parků postaví okolo 120 zákonodárců. Původní verzi zákona podporují také stovky akademiků, desítky domácích i zahraničních organizací. A také více než pětačtyřicet tisíc signatářů petice, kterou na její podporu uspořádali ochránci přírody.

Senátní návrh ve svém stanovisku odmítlo také čtyřiadvacet šumavských spolků místních občanů a pět šumavských obcí (Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť). Starostové i představitelé spolků se ohrazují proti názoru, že NP omezuje kvalitní život místních lidí a argumentují, že přínosy NP nesrovnatelně převyšují příslušná omezení.

Národní parky u nás pokrývají pouze 1,5 % území a jejich prioritním posláním je ochrana vzácné přírody a krajiny. „Jejich turistická přitažlivost podporuje místní ekonomiku a je hlavním přínosem pro místní obyvatele. Senátní návrhy zákona jsou bezprecedentním popřením smyslu národních parků tak, jak jsou vnímány u nás i všude ve světě,“ vysvětluje Hnutí DUHA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek