Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat ministra Urbana? Vyhozeného Mládka prý nahradí v čele MPO právě on

Návrat ministra Urbana? Vyhozeného Mládka prý nahradí v čele MPO právě on

Exministr průmyslu a obchodu Milan Urban se podle informací MF DNES do čela resortu vrátí a nahradí Jana Mládka, se kterým premiér Sobotka nebyl spokojený. Deníku to prozradily tři na sobě nezávislé zdroje. Urban sám nechtěl odpovědět.

Podle Urbana bude o obsazení ministerstva brzy jasno. Svoji možnou roli ale nechtěl blíže komentovat. „Budete si muset počkat do pondělí,“ řekl novinářům z MF DNES. Vyloučil prý ale, že by Sobotka zůstal v čele ministerstva až do voleb. Úřad premiér momentálně spravuje z pověření prezidenta.

O Urbanovi se jako o člověku, který by mohl resort do voleb vést, od začátku spekulovalo. V úvahu připadal ještě Tomáš Prouza, který byl Sobotkovou spojkou na Brusel, dokud nedávno neoznámil odchod do soukromého sektoru, a do třetice se mezi adepty objevoval náměstek na MPO Jiří Havlíček.

Sobotka dříve překvapivě uvedl, že obsazení ministerstva bude řešit až po sjezdu, který dnes skončil. Vše přitom nasvědčovalo tomu, že s hledáním vhodného adepta může být z různých důvodů problém. Jak INFO.CZ dříve informovalo, nový místopředseda ČSSD Jan Birke ještě v sobotu ráno mluvil o tom, že o kandidátovi na MPO rozhodnuto není a že se téma teprve bude řešit v nejbližších dnech.

Volba Urbana by dávala smysl s ohledem na jeho zkušenost a dosavadní aktivity. Ministerstvo vedl mezi lety 2003 až 2006 a tématu průmyslu se jako poslanec nadále aktivně věnuje. Jako ministr by se nemusel dlouho orientovat v novém prostředí, což se obecně považovalo za jednu z největších překážek kvůli podzimnímu termínu voleb.

Další posilou na MPO má být podle MF DNES Marek Ondroušek, který má příští týden údajně nastoupit na post náměstka. Soustředit se prý bude na telekomunikační zákon, ze kterého premiér Sobotka udělal jednu ze svých priorit a který předznamenal pád ministra Mládka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek