Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat z pekla. Letadlo s Čechem odsouzeným v Súdánu na 24 let už přistálo v Praze

Návrat z pekla. Letadlo s Čechem odsouzeným v Súdánu na 24 let už přistálo v Praze

Súdánský prezident podle AFP nařídil propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v zemi odsouzen ke 24letému trestu vězení za údajnou špionáž a podněcování k nenávisti. Do Prahy dorazil v neděli chvíli před půlnocí s ministrem Zaorálkem, který v africké zemi vyjednal jeho propuštění. 

Letadlo přistálo na letišti ve Kbelích. "Petr úplně září a je šťastný, že jede po 14 měsících strávených v pekle domů," uvedl Zaorálek ještě během letu. 

Súdánské úřady vinily Jaška z protistátní činnosti, včetně špionáže a vyvolávání nenávisti mezi komunitami. Podle českého ministerstva zahraničí byl koncem ledna odsouzen ke 20 letům vězení. AFP s odkazem na Jaškova advokáta uvádí 24 let. Zadržen byl Jašek předloni, když se účastnil misionářské výpravy, která si kladla za cíl pomáhat místním křesťanům.

Práci ministerstva zahraničí ocenil jako výbornou jak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), tak předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Ministr Zaorálek zaslouží ocenit za skvělý úspěch. Klobouk dolů," napsal na twitteru.

Do Jaškova případu se zapojily i orgány Evropské unie, které pravidelně kritizují porušování lidských práv a násilí proti menšinám v Súdánu. Petici za jeho propuštění podepsalo podle organizace CitizenGO na 400.000 lidí.

Jašek byl obviněn spolu se třemi Afričany ze sedmi trestných činů. Organizace Release International k případu již dříve uvedla, že čtveřice byla stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli finančně pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta. 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek