Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečasová i Rittig dostali podmíněné tresty. Kvůli vyzrazení tajné informace

Nečasová i Rittig dostali podmíněné tresty. Kvůli vyzrazení tajné informace

Nečasové soud uložil podmíněný trest v délce 1,5 roku, Rittigovi s Michalem devítiměsíční podmínku. Někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová, lobbista Ivo Rittig a jeho právník David Michal se podle soudu provinili v kauze vyzrazení utajované informace BIS. Někdejšího poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru soud zprostil obžaloby. Všichni odsouzení vinu odmítají. Verdikt zatím není pravomocný.

„Věděli, že mohou porušit zájem státu, a chtěli takové porušení způsobit,“ řekl státní zástupce Rostislav Bajger. Jednání obžalovaných bylo podle něj vysoce společensky škodlivé.

Rittig s někdejším poradcem ministra zemědělství Tomášem Jindrou se dověděli v roce 2012 od Nečasové a ministra zemědělství obecnou informaci, že premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál od šéfa civilní rozvědky. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto podle obžaloby poslal svého advokáta na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila.

Muži tak díky tomu údajně mohli učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu.

Všichni obžalovaní vinu odmítli. Nečasová zdůrazňovala, že takovým postupem by ohrozila jak své zaměstnání, tak i premiéra, s nímž v té době měla už dlouholetý vztah. Rittig obžalobu označil za absurdní, žádné utajované informace prý nikdy neměl k dispozici. 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek