Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechtění Romové: Realitka jim odmítla pronajmout jakýkoliv byt. „Děje se to běžně,“ říká znalec

Nechtění Romové: Realitka jim odmítla pronajmout jakýkoliv byt. „Děje se to běžně,“ říká znalec

S diskriminací Romů jako by se v poslední době roztrhl pytel. Organizace Romea řešila jeden případ už v průběhu prázdnin, další dva teď v půlce září. V tom posledním pořídil dokonce sociální pracovník Miroslav Brož telefonický záznam s asistentkou ústecké realitky, která mu sdělila, že Romům žádný byt nepronajmou. A to i přestože existuje k této problematice platná legislativa, která podobné jednání zakazuje.


 

Pan Brož sháněl bydlení pro klienta. Ten den absolvoval několik odmítavých hovorů. Nakonec si telefonoval s realitní kanceláří, ve které se dozvěděl, že se v celé realitce nenajde byt pro romského klienta. „V každém hovoru mi řekli, že ten jeden konkrétní byt není pro Romy. V případě realitky mne udivilo, že romské klienty vůbec neobsluhují,“ svěřil pro Blesk.cz sociální pracovník.

S majiteli a realitními poradci mluví pan Brož prý vždy narovinu. Aby hned věděli, že shání byt pro romského klienta. V případě, kdy by domluvil schůzku a na místě by se on i klient dozvěděli, že Romům majitel nic nepronajme, byla by to ztráta času pro všechny zúčastněné.

Podle Zdeňka Ryšavého z organizace Romea se rozhodně nejedná o ojedinělý případ. Spíš naopak. „Znám případy, i z osobní zkušenosti, kdy tento přístup je naprosto běžný. Devět z deseti Romů řekne, že se s tím setkali. My jsme to měli podobně těžké, když jsme sháněli pronájem pro naše kanceláře. Je to běžná záležitost. Ovšem nikdo to obvykle neřekne na plnou pusu,“ popsal praktiky, které porušují antidiskriminační zákon, Ryšavý.

Jak se Romové o rozhodnutí dozvědí? Čtěte na webu Blesk.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek