Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nehoda dívek poslouží jako odstrašující příklad, záznam by ale lidé šířit neměli, říká psycholožka

Nehoda dívek poslouží jako odstrašující příklad, záznam by ale lidé šířit neměli, říká psycholožka

Případ tragické nehody dvou dívek na Mostecku vyvolal diskuse o bezpečí na českých silnicích. Zvláště mladí lidé s čerstvým řidičským průkazem často riskují. I proto se objevily návrhy, aby se událost prezentovala jako odstrašující příklad.

Záznam nehody v pátek obletěl sociální sítě. Čtvrteční tragickou jízdu přenášela spolujezdkyně živě na Facebooku. Právě snaha se předvést před fanoušky stála jedno z děvčat život a druhé přivodila zranění.

Vše ale mohlo skončit ještě hůře, pokud by auto při nehodě zasáhlo další vozy. Nevěnování se řízení a rychlá jízda patří k nejčastějším příčinám smrtelných havárií na českých silnicích.

Není tedy divu, že se od lidí, kteří video viděli, ozývají návrhy, aby záznam posloužil v rámci osvěty. „Myslím, že každý řidič, by měl video vidět. Hlavně ti mladí, co jim smrdí řidičák ještě autoškolou,” stojí v komentářích pod videem na YouTube.

 

S využitím případu pro prevenci a při školení řidičů souhlasí i dopravní psycholožka Adéla Doležalová. „Ta nehoda může sloužit jako ukázkový příklad toho, co se za volantem nemá dělat,” prohlásila pro INFO.CZ.

Nebylo by to poprvé, co by řidiče varovaly tragické příklady. Kampaň založenou na záběrech dopravních nehod v minulosti nasadilo například ministerstvo dopravy pod názvem Nemyslíš-zaplatíš.

Televize, které spoty vysílaly, je ale často cenzurovaly z obavy před postihem od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V případě reálných havárií je navíc nutné brát ohled i na pozůstalé. Matka zesnulé dívky například vyzvala, aby lidé video nesdíleli. Prohlásila, že ona sama už ho nechce nikdy vidět.

Etický problém při nakládání se záběry čtvrteční nehody vidí i Doležalová. „Já bych to video nešířila, nepouštěla bych ho řídičům. Dá se to zmínit ústně jako příklad, ale neukazovala bych přímo ty záběry,” říká.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek