Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen Míša. Policie teď hledá více než 200 dětí. Ročně jsou jich tisíce

Zdaleka to není jen ústecká Michaela Patricia Muzikářová, která zmizela beze stopy zkraje roku 2017. Čeští policisté hledají v současnosti více než dvě stě dětí, každoročně jsou takových případů tisíce. Některá zmizení se asi už nikdy nepodaří objasnit.

Takový je třeba případ dívky, která je v policejním rejstříku hledaných a pohřešovaných osob označena jako Dlabalová XXX. Detailní zápis v pátrací evidenci prozrazuje, že se dívka ztratila v Mostě, když jí bylo jen půl roku. V databázi, která se aktualizuje skoro každou hodinu, je její záznam stále, někde tak nejspíš pořád čekají její blízcí na jakékoliv informace.

Pokud je holčička stále naživu, bylo by jí 10. července sedm let. Možná jen díky počítačovému programu by se na základě rysů rodičů mohlo podařit dát dohromady portrét, jak by dnes mohla vypadat. I tak by ale šlo o pouhé dohady, v podstatě tak může jít o kteroukoliv dívku mladšího školního věku, kterou potkáte na ulici.

Podobný je případ Jana Nejedlého, který se ztratil 17. ledna 1998, kdy se nudil sám doma v Podolí a vyrazil za kamarádem. Od chvíle, kdy tehdy desetiletý chlapec své rodině navždy zmizel z očí, uplynulo už devatenáct let. Podle fotografie rozesmátého školáka by dnes třicátníka nepoznal nikdo. Jeho rodiče, kteří se mezitím rozvedli, se přesto do současnosti nevzdali naděje.

Osoby v policejní evidenci se dělí na pohřešované a hledané, rozdíl vysvětlila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. „Pohřešovaná osoba je osobou, k níž bylo učiněno oznámení o pohřešování, není známo místo jejího pobytu a není podezřelou a lze se důvodně domnívat, že je ohrožen její život nebo zdraví. Hledané osoby jsou pak ty ostatní osoby, které z nějakého důvodu žádají orgány činné v trestním řízení jejich vypátrání,“ uvedla pro INFO.cz.

Databáze pohřešovaných dětí v současnosti čítá 207 osob. „Nejedná se jen o děti, které jsou v ohrožení, ale převážně se jedná o takzvané útěky z domova, z diagnostických ústavů a tak dále. Také se zde objevují případy, ve kterých hraje roli různá národnost rodičů a jeden z nich si dítě odveze do své domovské země. Naštěstí se nám daří většinu pohřešovaných dětí vypátrat,“ říká Nguyenová.

Při pátrání po hledaných a pohřešovaných dětech je podle slov policejní mluvčí velice důležitá spolupráce s veřejností. Na tu se vyšetřovatelé obracejí právě prostřednictvím databáze na stránkách policie, ale také prostřednictvím médií. „Je to pro nás nejefektivnější způsob, jak získat co nejvíce informací k danému případu,“ vyzdvihla spolupráci s lidmi. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek