Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejmocnější Čech v NATO varuje: Rusko mohutně modernizuje svoji armádu, musí nás to zneklidňovat

Nejmocnější Čech v NATO varuje: Rusko mohutně modernizuje svoji armádu, musí nás to zneklidňovat

Rusko se snaží posílit své vojenské schopnosti prakticky na každé úrovni, uvedl v rozhovoru pro server Politico předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Aliance ale podle něj tyto snahy nebere na lehkou váhu a snaží se na případnou hrozbu patřičně připravit tak, aby už znovu nedošlo k opakování „ukrajinského scénáře“.

Záměry Ruska nejsou vždy nutně jasné, jeho rostoucí vojenská zdatnost je však nepopiratelná, říká Pavel. „Nemůžeme s jistotou říct, že Rusko má agresivní úmysly proti NATO,“ upozornil generál, který ale jedním dechem dodal, že právě rostoucí vojenská zdatnost Ruska i některé jeho kroky – jako je rozmístění mezikontinentálních balistických střel na Krymu a Kaliningradu – nemůže NATO podceňovat.

„Jsou tu určité skutečnosti, které nás musí zneklidňovat a kvůli nimž musíme zůstat bdělí,“ uvedl Pavel. „Bereme tuto potencionální hrozbu velmi vážně. Děláme vše pro to, abychom byli připravení čelit každé potencionální hrozbě a zajistili, aby se u žádného z našich členů neopakovala situace, kterou známe z Krymu a z východní Ukrajiny,“ zdůraznil.

Pavel v rozhovoru také uvedl, že ruské vojenské a politické špičky ve zvýšené míře a stále asertivněji hovoří o přijetí všech nezbytných opatření, aby Rusko dokázalo čelit vojenské kapacitě NATO. „Stojíme před obrovskou modernizací veškeré ruské armády,“ tvrdí český generál.