Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejtužší zima v Česku? Zdaleka ne. V jakém roce u nás bylo 42 stupňů pod nulou?

Nejtužší zima v Česku? Zdaleka ne. V jakém roce u nás bylo 42 stupňů pod nulou?

Vánoce byly na blátě, v lednu ale zima udeřila plnou silou. Česko již několik dní svírá silný mráz, teploty místy klesají až pod minus třicet stupňů Celsia. Padají třicetiletá maxima, na přepisování absolutních historických teplotních rekordů to však stále nestačí. 

Teplotní rekordy tento víkend padly asi na deseti procentech stanic, na kterých se měří třicet let a více. Nejnižší teplotu naměřili meteorologové na šumavské Rokytské slati, kde klesla teplota na minus 34, 6 stupně.

Velký mráz panoval také na šumavském Březníku, kde bylo minus 33,8 stupně Celsia, nebo na Jezerní slati, kde se teploměr zastavil až na minus 33 stupních pod nulou. Pod třicet stupňů klesla teplota i na Rolavě v Krušných horách, kde meteorologové naměřili minus 30,9 stupně.

V minulosti však teploty klesly ještě o pár stupňů níže. Nejnižší minimální denní teplotu vzduchu naměřili takřka před devadesáti lety v Litvínovicích u Českých Budějovic. Jedenáctého února 1929 se tam teploměr zastavil na -42,2 °C.  

Druhé místo drží dle údajů ČHMÚ Chlum u Třeboně. Čtyřiadvacátého ledna 1942 tu meteorologové naměřili minus 36,2 °C. Pod minus třicet stupňů celsia se teploty dostaly i před Vánocemi 1927 v Krásnu nad Bečvou (-34,0 °C). Minus 32,0 °C naměřili na počátku března 1929 v Jindřichově Hradci.

Český hydrometeorologický ústav předpovídá, že mrazy a sněhové srážky budou Česko trápit ještě dva týdny. Koncem ledna by se mělo oteplit, sněžení přejde v déšť.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek