Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci si můžou dovolenou protáhnout až na 70 dní, jak vyšli ze srovnání Češi?

Němci si můžou dovolenou protáhnout až na 70 dní, jak vyšli ze srovnání Češi?

Západní sousedé Česka se radují. Svátky a další dny pracovního volna se jim sešly v nadcházejícím roce tak šikovně, že při včasném plánování můžou strávit mimo práci téměř dva a půl měsíce. V tuzemsku situace už tak růžová není, především s ohledem na zákonem stanovenou dovolenou.

Němci si můžou mnout ruce. Kdo si umí dát dvě a dvě dohromady, ví už na sklonku roku 2016, že se v tom následujícím nijak zvlášť nepředře. Státní a další svátky připadly na tak příhodná data, že společně se zákonem danou dovolenou vytvářejí až sedmdesát dní volna, jak upozornil deník Die Welt.

I když se soboty a neděle odečtou, stále z toho Němci vycházejí výrazně lépe než Češi. Dovolenou můžou čerpat spolu se státními svátky čtyřicet dní, což je dvojnásobek českého základu. Započteme-li k českému volnu i svátky, dojdeme nejvýše k třiceti volným dnům.

Minimální dovolenou Němci mají v délce jedenatřicet dní. To je o jedenáct více než zákonem stanovené minimum v České republice, kde je zaměstnavatel povinen udělit čtyři týdny dovolené, tedy dvacet pracovních dní. V tuzemsku tvoří výjimku pedagogičtí pracovníci s osmi týdny dovolené a státní zaměstnanci, kteří mají nárok na pět týdnů.

Jasný rozdíl mezi dovolenými v Německu a v České republice se projeví na příkladu Velikonoc. V obou zemích je státem dané volno stejné – pátek až pondělí. Němci se nemusejí bát vzít si volno první týden od pondělí do čtvrtka a druhý od úterý do pátku a rázem tak vyčarují dva týdny volna v kuse a stále jim zbývá třiadvacet dnů dovolené.

Pro Čechy je stejná situace problém. Nikdo jim pochopitelně nebrání vyčerpat rovněž osm dní dovolené. Pokud ovšem vycházíme z minima dvaceti dní, ocitli by se tak v situaci, kdy ještě před koncem čtvrtého měsíce kalendářního roku budou mít vyčerpanou téměř polovinu veškeré doby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek