Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Není důvod, proč bychom do terénu nemohli vyrazit už dnes," varují kontroloři. EET zatím funguje bez problémů

Druhá vlna EET platí ode dneška. Vztahuje se na podnikatele v maloobchodu a velkoobchodu. Znamená to, že zákazník musí dostat účtenku z registrační pokladny nejen v restauraci, ale také ve večerce, trafice či na nádraží u stánkaře, který prodává párky v rohlíku. Obchodníci i tentokrát nechávali přípravy na poslední chvíli, a to přestože Finanční správa důrazně upozorňovala, že nebude tak shovívavá, jako byla v případě hotelů a restaurací.

„Vše funguje naprosto hladce,“ uvedla před devátou hodinou ráno Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy. Přestože se ani druhá vlna zavádění EET neobešla bez rozepří. Týká 250 tisíc obchodníků, přitom tři dny před tím, než zákon vstoupil v platnost, si autentizační údaje vyzvedla méně než polovina podnikatelů.

Včera také redakce INFO.CZ navštívila některé obchodníky. Mnohým dorazila pokladna na EET až na poslední chvíli, přestože ji objednávali před více než měsícem. Prodejci systémů měli problém s tím, že zpřesňující pravidla vydal úřad příliš pozdě. To Finanční správa rozporuje.

Pokud se někdo z nějakého důvodu rozhodl, že dnes bude prodávat, aniž by tržby evidoval, jak požaduje zákon, může se dostat do potíží. Finanční správa chce být tentokrát nekompromisní. „My jsme deklarovali, že by podnikatelé neměli spoléhat na nějakou dobu hájení, protože měli dostatečnou dobu na přípravu a také dostatek informací, takže není důvod, proč bychom do terénu nemohli vyrazit a nekontrolovat už dnes, “ řekla Petlachová. Upozorňuje tak na fakt, že podnikatelé mohli vyzvedávat autentizační údaje od prvního září loňského roku a testovací provoz mohli spustit už v listopadu.

„Pokud někdo není připraven na evidování tržby, tak by měl zvážit, jestli poruší zákon tím, že bude přijímat hotovostní platby a evidovat, nebo neporuší,“ vysvětlila Petlachová. Upozornila, že každý, kdo přijímá hotovostní platbu a nevydává účtenku s kódem od finančního úřadu, zákon porušuje.   

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek