Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nervozita a drahé kasy. Někteří obchodníci na ně čekali do poslední chvíle, kontroly začnou už dnes

720p480p360p240p

Pro podnikatele v maloobchodu a velkoobchodu je hlavní zpráva dneška jasná: začíná platit druhá vlna elektronické evidence tržeb, která dopadá právě na ně. Finanční správa slibovala už předem stovky kontrolních akcí denně. A až půlmilionovou pokutu. Na mnoha místech tak v poslední únorový den vrcholily poslední přípravy. Podle ministerstva financí si registraci vyřídilo zhruba 112 tisíc podnikatelů.

V jedné z holešovických večerek už na stole září zbrusu nová červená EET pokladna. „Nevadí mi to. Jen ty peníze. Musel jsem vyhodit starou pokladnu a za novou zaplatit 22 tisíc korun,“ říká vietnamský majitel obchodu. Podobný scénář se odehrává i v dalších prodejnách. Nikdo není ze změn dvakrát nadšený, ale na spuštění druhé vlny jsou přichystaní. Ministerstvo financí už předem upozorňovalo, že na rozdíl od první vlny, nebude tentokrát ani na začátku vůbec shovívavé.

Přípravy tak vrcholí i v nedaleké prodejně potravin. U jedné ze dvou pokladen stojí cedulka „mimo provoz“. Ve skladu už se majitel připravuje na montáž nových přístrojů. „Už to mám všechno připravené, jen je musím nainstalovat. Nové kasy mi přišly na poslední chvíli,“ popisuje.

Objednal je v půlce ledna, přišly 25. února. „Beru to, že jsem to nechal na poslední chvíli, ale leden mi ještě nepřišel tak pozdě. Nevěděl jsem, že to bude trvat měsíc,“ říká. Firmy prodávající EET pokladny čelí podle něj v posledních dnech takovému náporu, že někteří opozdilci možná budou mít v první den spuštění smůlu. „Jestli se někdo probral až v půlce ledna, tak bych se ani nedivil. Firmy byly celkem zavelené,“ tvrdí.

Ceny pokladen, mezi nimiž mohou maloobchody vybírat, se podle něj pohybují od patnácti tisíc korun bez daně výše. Pro jeho prodejnu byla útrata ještě o něco vyšší. „Bylo to pro nás náročné, ale šlo o naše rozhodnutí, že přejdeme rovnou ze starého systému na nový. Staré kasy nám byly k ničemu, stejně bychom je museli vyhodit. Než kupovat prakticky to samé jen kvůli tomu, aby nás mohl stát kontrolovat, tak jsme se rozhodli přejít na skladový a počítačový systém,“ vysvětluje majitel prodejny.

Až čtvrt milionu podnikatelů? Zdaleka ne, mírní ministerstvo financí odhady

V poledne posledního únorového dne registrovalo ministerstvo financí 112 tisíc vydaných autentizačních údajů. Podle dřívějších odhadů resortu by se druhá vlna EET měla týkat až 250 tisíc podnikatelů. Jenže teď už úřad své odhady mírní. „Je nutné si uvědomit, že tento odhad byl založen na počtu podnikatelů vykazujících danou aktivitu, tedy maloobchod a velkoobchod. Nicméně řada z nich do systému EET nevstoupí – například jde o velkoobchodníky a obchodní zástupce, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet, nikoliv hotovost, e-shopy, které také přijímají pouze platby převodem z účtu na účet nebo prostřednictvím dobírky způsobem, který evidenci tržeb nepodléhá, a tak dále,“ popisuje generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Většina maloobchodníků podle něj registrovaná je.

Ti, kteří nejsou, se ale nemůžou spoléhat na žádnou dobu hájení. Do kontrolních nákupů se Finanční správa s celníky pustí už dnes. A bude mít jednodušší práci než u první vlny EET. „Vzhledem k tomu, že kontrolní nákup v obchodě je mnohonásobně rychlejší než kontrolní nákup v restauraci, půjde o stovky akcí denně, a to napříč celou republikou,“ varuje Janeček.

Na podobnou návštěvu už je připravený i mladý majitel další vietnamské večerky. „Byl pro mě problém porozumět návodu v češtině, naučit se kasu obsluhovat,“ popisuje obtíže. Během chvilky už ale hrdě podává účtenku se všemi náležitostmi EET.

V první fázi elektronické evidence dopadla stejná povinnost na zhruba 40 tisíc hospodských a hoteliérů. Druhá vlna se dotkne podstatně většího počtu podnikatelů. Co když se objeví technické problémy? „Mám to všechno připravené. Jestli zkolabuje systém, tak to není náš problém. Snad to všechno vychytali, i když se teď připojí mnohem větší vlna podnikatelů,“ říká majitel prodejny. A odchází připojit nové pokladny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek