Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nervózní novináři nemají rozum. Hrad vysvětluje, co se děje s milostí pro vraha Kajínka

Nervózní novináři nemají rozum. Hrad vysvětluje, co se děje s milostí pro vraha Kajínka

Takový zájem ještě asi žádná věznice v Česku nezažila. V Rýnovicích u Jablonce nad Nisou sedí na doživotí odsouzený vrah Jiří Kajínek – muž, kterého prezident Miloš Zeman slíbil omilostnit. Stát se tak mělo po jeho návratu z Číny. Kajínek ale zatím zůstává za mřížemi a před areálem už několik dní hlídkují televizní štáby a další novináři. Mluvčí Hradu jim po pěti dnech vyhlížení Kajínka vzkazuje, že nemají rozum.

„Pan prezident jasně sdělil, že milost podepíše po návratu z Čínské lidové republiky. Už ve čtvrtek jsem uvedl, že jde o otázku několika dnů,“ odpověděl na dotaz INFO.CZ Jiří Ovčáček. Podle něj není důvod, aby se před věznicí odehrávalo to, co se odehrává.

„Nervózní jsou pouze novináři, kteří zcela nesmyslně čekají před věznicí. Kdyby měli rozum, tak by si spočítali, že po uveřejnění informace o udělení milosti mají dostatek času na přejezd z Prahy do Rýnovic,“ napsal prezidentův mluvčí.

O podpisu milosti, která je zcela v rukou Hradu, zatím nemá další informace ani ministerstvo spravedlnosti. „Jsme v pohotovosti a připraveni vykonat rozhodnutí, jakmile nám sem dorazí, pokud se tedy Hrad rozhodne to udělat skrz nás,“ řekla pro INFO.CZ mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

„Samozřejmě nevíme, jestli to tam nebudou chtít odvézt osobně. To je také možnost, která se v praxi také vyskytla a může se to stát. Ale nepředpokládám to vzhledem k tomu, že se pan Ovčáček minulý týden vyjádřil v tom duchu, že to budou zasílat na ministerstvo,“ dodává Schejbalová s tím, že je ministerstvo připravené rozhodnutí bezprostředně dodržet.

Jiří Kajínek, který upoutal pozornost médií útěkem z přísně střežené mírovské věznice, strávil za mřížemi 23 let. Zeman už dříve uvedl, že k milosti připojí sedmiletou podmínku, „aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení“.

Podle průzkumu agentury Median pro Českou televizi souhlasí s milostí pro Kajínka 54 procent lidí, proti je 36 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek