Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nesmíme cuknout před finišem.“ Změna lídra by byla podle poslanců ČSSD chyba

„Nesmíme cuknout před finišem.“ Změna lídra by byla podle poslanců ČSSD chyba

Výměna volebního lídra by byla chyba a nic by nevyřešila, zní vesměs od poslanců ČSSD v reakci na spekulace, že premiér Bohuslav Sobotka skončí v čele sociální demokracie a stranu do podzimních sněmovních voleb nepovede. Oficiální informace o možném Sobotkově odchodu ale nemají, někteří připouštějí, že se v ČSSD o různých možnostech uvažuje. 

„My jsme tuhle zásadní chybu udělali v době Vladimíra Špidly a já bych takovouto chybu nerad opakoval. Myslím, že obroda strany nás možná bude stát nějaká procenta, ale neměli bychom před finišem cuknout,“ řekl Robin Böhnisch. Ani sociálnědemokratičtí poslanci Antonín Seďa a Jaroslav Krákora si nemyslí, že by výměna přinesla něco pozitivního. Obecně změny čtyři měsíce před volbami, ať na postech předsedů nebo ministrů, asi nic neřeší," uvedl Krákora.

Shoduje se s nimi rovněž Václav Klučka, který navíc odsoudil tlaky na Sobotku, o nichž se rovněž spekuluje. Označil je za zákeřné a nehorázné. „Jemu (Sobotkovi) byla dána odpovědnost být lídrem sociální demokracie v celostátních volbách, nést tu odpovědnost. Nechť odpovědnost nese do voleb, a po volbách, pokud bude kterýkoli stranický orgán chtít provést účtování, nechť koná,“ prohlásil Klučka.

O případné změně by podle Sedi nemělo rozhodovat stranické grémium nebo předsednictvo, ale nejméně ústřední výkonný výbor. Měl by mít podle něho rozbor, proč stranické preference klesají. Osobně soudí, že za nynějším propadem stojí spor mezi Sobotkou na straně jedné a předsedou hnutí ANO a bývalým ministrem financí Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zeman na straně druhé. Řada členů a příznivců ČSSD prezidenta podporuje a přiklonila se na jeho stranu, soudí Seďa. Krákora označil Sobotku za slušného a inteligentního politika. Poklesu preferencí v situaci, kdy ČSSD svůj program plní, nerozumí.

Poslance Petra Kořenka zaráží, proč ČSSD neumí oslovit voliče, když je v čele úspěšné vlády. Mělo by se to podle něho podrobně zhodnotit. „Pokud je chyba v komunikaci, pak rozumím tomu, že je snaha někoho vyměnit. Pokud je ale chyba někde jinde, je to asi zbytečné,“ uvedl. Zdůraznil ale také, že ČSSD by se měla věnovat hlavně lidem, nikoli sama sobě.

Kritik nynějšího vedení sociální demokracie Jeroným Tejc tvrdí, že politika stranických špiček přivedla ČSSD do slepé uličky a je na nich, aby navrhli řešení. „Sociální demokracie bohužel na sjezdu promeškala příležitost pro razantní a uvěřitelnou změnu, která by zvýšila důvěru lidí v naši politiku. Překvapuje mě, že po změnách dnes volají ti, kteří celé roky neochvějně podporovali všechny kroky a politiku Bohuslava Sobotky a tvrdě bojovali za jeho znovuzvolení před třemi měsíci,“ řekl Tejc, který z vysoké politiky odchází.

Nejužší vedení sociální demokracie patrně bude jednat o Sobotkově budoucnosti ve středu. V sobotu se sejde ústřední výkonný výbor a je plánována programová konference.