Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nesvéprávným může soud zakázat jít k volbám. Dosud justice tápala

Nesvéprávným může soud zakázat jít k volbám. Dosud justice tápala

Soudy, které posuzují, zda je konkrétní člověk svéprávný, můžou omezit i jeho volební právo. Tuzemská justice se dosud k podobným případům stavěla nejednotně, teď má nově k dispozici sjednocující verdikt Nejvyššího soudu.

„V řízení o omezení svéprávnosti je soud oprávněn rozhodnout i o tom, zda se posuzovaná osoba omezuje ve svéprávnosti k výkonu volebního práva,“ uvedl Nejvyšší soud.

Jeho stanovisko se rodilo několik měsíců. Opírá se o názor Ústavního soudu i judikatury Evropského soudu pro lidská práva, podle kterého je nutné posuzovat jednotlivé případy individuálně. 

Paušální zbavení práva nebude

Skupina nevládních organizací v lednu v otevřeném dopisu kritizovala omezování volebního práva u lidí se zdravotním postižením. Podle nevládních organizací měli soudci stanovit, že volební právo náleží všem dospělým a nemůže být omezeno rozhodnutím soudu.

„Systém, který zpochybňuje schopnost volit jen u lidí se zdravotním postižením, když u ostatních lidí je toto právo zaručeno bez výjimky, je zjevně diskriminační a v dnešní společnosti nepřípustný,“ stálo v otevřeném dopisu.

Ústavní soud už v roce 2010 rozhodl, že lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmějí být paušálně zbavení volebního práva. Soudy mají podle nálezu přezkoumávat okolnosti jednotlivých případů a zjistit, zda konkrétní lidé porozumí významu, účelu a účinkům voleb. Pokud zjistí, že volby chápou, nesmí je zbavit způsobilosti úplně, ale jen částečně, a tak jim umožnit výkon volebního práva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek