Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezaměstnanost čtvrtý měsíc v řadě klesá. Volných míst je naopak stále víc

Nezaměstnanost čtvrtý měsíc v řadě klesá. Volných míst je naopak stále víc

Nezaměstnanost v Česku čtvrtý měsíc v řadě meziměsíčně klesla, v květnu se snížila o tři desetiny procentního bodu na 4,1 procenta. Lidí bez práce bylo 308 521, což je nejnižší číslo za květen od roku 2008, tedy od doby před ekonomickou krizí, uvedl Úřad práce. Počet volných míst naopak vytrvale stoupá, v květnu přesáhl 174 000. 

Nezaměstnanost v květnu klesla také v meziročním srovnání, loni v květnu totiž činila 5,4 procenta. "V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech, především pak v oblastech, kde jsou průmyslové zóny," komentovala data generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

K poklesu počtu lidí bez práce pomohly podle Sadílkové růst ekonomiky i sezonní práce. "Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezónní práce, které už jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," doplnila.

Z jednotlivých regionů měl stále nejvyšší nezaměstnanost Ústecký kraj s 6,6 procenta. Naopak nejnižší byl podíl nezaměstnaných opět v Plzeňském kraji, kde dosáhl 2,6 procenta. Mezi okresy přetrvávala nejvyšší úroveň nezaměstnanosti na Karvinsku s 9,7 procenta a Mostecku s 9,3 procenta. Nejnižší byla v okresech Rychnov nad Kněžnou s 1,3 procenta a Praha-východ s 1,5 procenta.

Mezi nezaměstnanými byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací a vzděláním. Více než třetina z lidí bez práce evidovaných pracovním úřadem byla starší 50 let a asi šestinu nezaměstnaných tvoří zdravotně postižení. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo zhruba 78 000 lidí, tedy čtvrtina všech evidovaných uchazečů o práci. Proti loňsku počet nezaměstnaných pobírajících podporu klesl o více než 10 000, v průměru pobírali 6740 korun.

V mezinárodním srovnání měla Česká republika podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben 2017 nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii, uvedl pracovní úřad.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek