Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezaměstnaných je nejméně za 19 let. Pro ekonomiku je to nevýhoda, mírní analytici nadšení

Nezaměstnaných je nejméně za 19 let. Pro ekonomiku je to nevýhoda, mírní analytici nadšení

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na čtyři procenta. Uchazečů o práci bylo 297 439, což je nejméně od června 1998. Podle ekonoma Lukáše Kovandy bude nezaměstnanost ještě klesat, svého minima by měla dosáhnout v listopadu. Rekordně nízký počet nezaměstnaných je ale pro českou ekonomiku nevýhodou, protože firmy nemohou najít zaměstnance. Analytici také upozorňují, že nedostatek lidí tlačí vzhůru mzdy a situace bude podle nich dále eskalovat. 

„Trh práce vykazuje známky přehřívání. Na jedno pracovní místo připadá nejméně uchazečů v tomto tisíciletí (1,6), přičemž současně je nejvíce volných pracovních míst v historii ČR (183 500). Průmyslníci se z důvodu nedostatku vhodné pracovní síly potýkají s rostoucím objemem nedodělků,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v komentáři pro INFO.cz s tím, že míra nezaměstnanosti klesla na historická minima zejména v průmyslových zónách.

Kovanda poukázal také na skutečnost, že v České republice nenajdeme jediný okres, v němž by míra nezaměstnanosti převyšovala úroveň deseti procent, což ekonom označil za „historicky bezprecedentní situaci“. Podílem volných míst k počtu nezaměstnaných (téměř 62 procent) se zřejmě Česko řadí na druhé místo na světě, a to hned za Japonsko, řekl ČTK analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek.

Současná úroveň nezaměstnanosti však podle analytiků čím dál víc stává spíše ekonomickou nevýhodou než výhodou. Volná pracovní síla přitom v dohledné době nebude.

„V plném proudu je navíc sezónní zaměstnávání, například v gastronomii, zemědělství nebo stavebnictví. Na trhu práce se přitom v červnu ještě nestačil projevit příliv čerstvých absolventů, který během prázdnin pokles míry nezaměstnanosti zastaví. Poté bude míra nezaměstnanosti opět klesat, ačkoli jen mírně, až pod úroveň čtyř procent. Letošního minima by měla dosáhnout v listopadu. Související tlak na růst mezd přiměje Českou národní banku ke zpřísnění měnové politiky, k němuž dojde nejpozději koncem září,“ odhaduje Kovanda.

Podle informací Úřadu práce ČR byli v evidenci nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v červnu 42, 8 roku. Mezi evidovanými bylo 106 575 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli z 35,8 procenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek