Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezvladatelné dluhy? Osobní bankrot umožní nový start, věřitel ale nemusí dostat nic

Nezvladatelné dluhy? Osobní bankrot umožní nový start, věřitel ale nemusí dostat nic

Bude jedno, kolik kde dluží. I tak se lidé s dluhy nejspíš budou moci dostat do procesu oddlužení. Ministerstvo spravedlnosti tak hledá cestu, jak co nejvíc lidí dostat z dluhové pasti. Proces by měl trvat podle výše pohledávek tři, pět nebo sedum let, navrhuje Sobotkův kabinet. Snadnější bude od příštího roku možná i cesta do osobního bankrotu. Věřitelé ale nemusí vidět své peníze zpět. Novelou insolvenčního zákona se ještě bude muset zabývat parlament.

Cílem návrhu ministerstva spravedlnosti je to, aby se více lidí dostalo z dluhové pasti. Institut oddlužení by se měl stát dostupnějším. "Platný právní stav neumožňuje významné části dlužníků jejich dluhovou situaci řešit, neboť jejich dluhy v průběhu času dosáhly takové výše, že je už nejsou schopni uhradit v plné výši ani splátkami ze svých příjmů, ani výtěžkem z rozprodeje svého disponibilního majetku," uvedlo ministerstvo.

Oddlužení nebo také osobní bankrot je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu. Ministerstvo chce zcela odstranit stávající vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů.

Tuto bariéru úřad pokládá za nespravedlivou. "Nastavení současného systému umožňuje řízený úpadek s vyhlídkou na splnění oddlužení a osvobození od placení zbývajících dluhů pouze těm osobám, které jsou dostatečně movité nebo dosahují dostatečných příjmů," upozornil.

Podle návrhu bude dlužník oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek, nebo bude po sedm let o splácení pohledávek usilovat - pak může být uspokojení věřitelů nižší než 30 procent.

Ministerstvo dále podotklo, že exekuce proti dlužníkům často neplní účel, protože u vícečetných exekucí nebývají pohledávky věřitelů vymoženy vůbec. "Navrhuje se proto umožnit těm dlužníkům, kteří mají vůli svou situaci řešit, uspořádat jejich majetkové poměry tak, aby svým věřitelům splatili své dluhy v maximální možné míře," dodal úřad.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek