Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Noční vlci v Česku: Víme kudy obávaní motorkáři večer pojedou

Noční vlci v Česku: Víme kudy obávaní motorkáři večer pojedou

Noční vlci opět dorazili do Česka. Kontroverzní motorkářský klub z Ruska pravidelně pořádá spanilé jízdy Evropou k uctění konce druhé světové války. Silně nacionalistická skupina příznivců Vladimira Putina začala svou každoroční tour v neděli na Slovensku. Dnes večer by se měli přesunout na území Česka.

Motorkáři uctívají padlé sovětské vojáky u pomníků po celé Evropě. Loni se na jižní Moravě setkali s bývalým hejtmanem Michalem Haškem, který s nimi dokonce ochotně zapózoval na společné fotografii a vyvolal tím vlnu nevole. Dnes večer by dle informací Policie měli dorazit do Česka.

„Žádná speciální bezpečnostní opatření nechystáme. Situaci budeme monitorovat, a kdyby došlo ke komplikacím, tak na ně budeme reagovat. V minulosti jsme s nimi ale nikdy nezaznamenali žádný problém,“ potvrzuje pro INFO.CZ tisková mluvčí Krajského ředitelství Jihomoravského kraje Andrea Cejnková. Zároveň dodává, že v místech, kde budou motorkáři pokládat věnce, bude dohlížet i pořádková služba. „Budeme je pravděpodobně také kontrolovat na hranicích, ale hlavně budeme sledovat jejich pohyb a případně ihned reagovat,“ doplňuje Cejnková.

Přestože oficiálně se trasa motorkářské jízdy nedá vyhledat, redakce INFO.CZ zjistila, že Vlci se chystají hranici pravděpodobně překročit na jižní Moravě a budou pokračovat směrem na Vyškov a Brno. K ruskému tvrdému jádru jezdců se občas přidávají i místní. Loni v Brně se k Vlkům přidali čeští i slovenští kolegové.

Nacionální skupina budí pravidelně obavy. Po zkušenostech z minulosti včera dokonce gruzínské ministerstvo vnitra zakázalo vjezd na své území, který platí plošně pro všechny ruské motorkáře. Podle zástupce gruzínského ministra vnitra Šalvy Chucišviliho pro většinu gruzínské společnosti je nepřípustné, aby ruští motorkáři v zemi organizovali jakékoli akce, které podle něj jsou navíc proti duchu blížících se oslav.

Noční vlci mají potíže se vstupem na území některých států opakovaně. Loni se část skupiny například nedostala do Polska. Šéf motorkářského klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.