Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové partnerství. Starostové a nezávislí přijali nabídku KDU-ČSL na společnou koalici pro volby

Nové partnerství. Starostové a nezávislí přijali nabídku KDU-ČSL na společnou koalici pro volby

Vedení hnutí Starostové a nezávislí přijalo nabídku KDU-ČSL na vytvoření koalice pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny.  Strany před sebou mají hranici deseti procent, kterou budou muset pro křesla v dolní komoře překonat.

„Celostátní výbor Starostů a nezávislých 81 procenty v tajné volbě pověřil vedení Starostů a nezávislých vyjednávat o koalici s KDU-ČSL pro parlamentní volby v roce 2017," řekl novinářům předseda STAN Petr Gazdík. Společně s lidovci, kteří jsou nyní součástí vládní koalice chce STAN výrazně promluvit do české politiky.

Desetiprocentní hranici, kterou musí KDU-ČSL a STAN překročit, aby získaly v podzimních volbách zastoupení ve Sněmovně, Gazdík jako překážku nevnímá. „Desetiprocentní hranice se nebojíme, protože pakliže chceme něco v naší zemi změnit, tak mít pět procent a šest mandátů rozhodně nestačí," podotkl.

Ambice vznikajícího spojenectví potvrdil také místopředseda strany Vít Rakušan. "Věříme, že v případě, že vznikne dvojkoalice KDU-ČSL a STAN, se stáváme třetí výraznou silou na politickém spektru a výraznou alternativou vůči politice sociální demokracie a politice hnutí ANO," řekl.

Program koalice by podle Gazdíka měl naplnit tři základní požadavky - podporu prozápadní demokracii, silné osobnosti na kandidátkách a prosazování decentralizace státní správy. Jednání o programových průsečících začnou okamžitě, STAN chce totiž první výsledky do konce února, aby o nich mohl jednat březnový sněm hnutí.

O námluvách mezi lidovci a hnutím STAN, které na konci loňského roku ukončilo těsné spojenectví s TOP 09, se mluvilo už několik měsíců. V úvahu přicházelo několik variant spolupráce KDU-ČSL a Starostů. Starostové dávali nejprve přednost vzniku nové strany, které by stačil zisk pěti procent hlasů. Lidovci si ale o víkendu na celostátní konferenci odhlasovali, že do voleb chtějí jít se STAN v koalici.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek