Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novináři by se měli likvidovat, prohlásil Zeman po schůzce s Putinem

Novináři by se měli likvidovat, prohlásil Zeman po schůzce s Putinem

Prezident Zeman byl po setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem, které se uskutečnilo v Pekingu během jeho cesty do Číny, v dobré náladě. Na adresu přítomných novinářů, kteří na politiky čekali, pronesl, že je jich moc a měli by se likvidovat. 

Ruský prezident na poznámku svého českého protějšku reagoval pohotově. Uvedl, že novináře „není třeba likvidovat, stačí je omezit“.

Poznámka prezidenta Zemana, která byla evidentně myšlena jako nadsázka, už stihla vzbudit pohoršení, protože se dotýká citlivého tématu. Německá agentura DPA situaci popsala slovy, že se Zeman pokusil na Putina zapůsobit děsivým vtipem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček výrok hlavy státu označil za bonmot.

Smrt novinářů není v Rusku výjimečným jevem, od devadesátých let jich bylo zavražděno několik desítek. Známý je například případ novinářky Anny Politkovské, která patřila mezi nejznámější ruské novináře a obránce lidských práv. V roce 2006 byla zastřelena ve výtahu domu v Moskvě.

Jednou z posledních obětí kritické žurnalistiky v Rusku se stal před necelým měsícem redaktor listu Novyj Petěrburg a Putinův kritik Nikolaj Andrušenko. 19. dubna podlehl zraněním, které mu o několik týdnů dříve způsobili neznámí pachatelé. Novinář se zaměřoval na korupci na lokální i celostátní úrovni a kritizoval omezování lidských práv v zemi.

Prezident Zeman si nenechal bonmot ujít ani na úvod setkání. Poukázal na skutečnost, že stejně jako ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, holduje cigaretám, což je v ostrém kontrastu s postojem prezidenta Putina. Ruský prezident je propagátor zdravého životního stylu a kouření zakazuje. „Vy jste, pane ministře, kuřák stejně jako já. I když váš prezident kouření zakazuje,“ řekl Zeman. Putin jen stručně opáčil: „Nedoporučuji.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek