Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový ministr školství nazval tisíce učitelů negramoty. Ti věří, že ho z rezortu vytlačí

Nový ministr školství nazval tisíce učitelů negramoty. Ti věří, že ho z rezortu vytlačí

Jen pár dní v křesle ministra školství stačilo Stanislavu Štechovi k tomu, aby si proti sobě poštval drtivou většinu českých učitelů. Důvodem je jeho sobotní status na facebooku, kde označil víc než 20 tisíc pedagogů, kteří podepsali petici proti kariérnímu řádu, za negramotné. Pedagogická komora ho proto vyzývá k rezignaci. Pokud ji sám nepodá, hodlají ho k tomu učitelé donutit chystanou výzvou. Od té si učitelé hodně slibují – případný tlak podle nich Štech neustojí.

„Mně na tom nejvíce vadí, že jako ministr vlády zpochybnil ústavní právo občanů podepisovat petice a za to by měl odstoupit. To si v demokratické zemi ministr vlády nemůže dovolit,“ řekl dnes pro INFO.CZ koordinátor vzniku Pedagogické komory Radek Sárközi, podle kterého petici navíc komora ani nezorganizovala – stojí za ní petiční výbor složený z řadových učitelů a ředitelů škol.

„Zadruhé samozřejmě urazil učitele a tím v podstatě naštval všechny své – v uvozovkách – podřízené, kteří ho už nebudou brát vážně. Vzbouří se proti němu. Uvažujeme o tom, že bychom napsali výzvu, aby odstoupil, pokud to sám neudělá. Podle mě ji do týdne podepíše všech 150 tisíc učitelů. On mimochodem na nějakém setkání už jako náměstek ministryně školství označil přítomné učitele za póvl,“ prozradil redakci další plánované kroky Sárközi.

Plánovaná výzva, kterou chtějí učitelé na ministra zatlačit, aby křeslo ministra opustil, podle Sárköziho přijde, jen když to sám neudělá. „On asi sám nechce, aby proti němu vystoupilo přes 100 tisíc učitelů. Měl by proto odstoupit sám,“ řekl koordinátor vzniku Pedagogické komory. Výzva k odstoupení podle něj nakonec přinese ovoce. „Bude to velký problém pro ministra, pro ČSSD a tyto záležitosti se budou propírat v médiích. Takže si myslím, že to neustojí,“ řekl Sárközi redakci.

Štech se omluvil. Bude mu to něco platné?

Rozbuškou sporu mezi pedagogy a Stanislavem Štechem je učitelský kariérní řád, který počítá se zařazením pedagogů do tří stupňů od začínajících, přes samostatné až po vynikající. Podle takového zařazení pak budou také odměňováni. Ministerstvo školství, které od 21. června vede místo Kateřiny Valachové (ČSSD)právě Štech, si od kariérního řádu slibuje zatraktivnění učitelské profese pro absolventy pedagogických fakult, kteří kvůli nízkým platům ve školství mnohdy odcházejí pracovat do jiných oborů.

Podle 21 tisíc pedagogů, kteří podepsali petici proti schválení novely, však nový kariérní řád přinese byrokracii a diskriminaci začínajících pedagogů. Problémem školství totiž podle nich není absence kariérního řádu, ale dlouhodobý nedostatek peněz. Učitelé by tak uvítali zejména zvýšení platových tarifů o čtvrtinu a také růst příplatků a osobního ohodnocení. „Potom můžeme začít pracovat na kvalitním kariérním řádu. Nemělo by se na něm ale pracovat bez řadových učitelů jako doposud,“ tvrdí kritici nynější podoby navrhovaného systému.

Podle slov ministra školství je ale petice, kterou dnes pedagogové předali do Poslanecké sněmovny, plná lží. Napsal to ve statusu z 24. června a tvrzení, i když mírnějším způsobem, zopakoval i ve včerejším facebookovém příspěvku, ve kterém se učitelům za drsná slova zároveň snažil omluvit.

„Těm, kterých se to dotklo, se omlouvám. Rozhodně jsem neměl a nemám v úmyslu urážet učitele, kteří s kariérním řádem nesouhlasí po jeho důkladném přečtení – s nimi budu rád kompetentně diskutovat a přijímat jejich názor,“ napsal včera na facebooku. „Vyjádřil jsem pouze řečnickou otázkou znepokojení nad tím, že pedagogická veřejnost je mnohdy konfrontována s nepravdami, na které opakovaně reagovaly i školské asociace a odbory. Právě tyto zjevné nepravdy se především negativně dotýkají mnoha učitelů, kteří se na přípravě kariérního řádu podíleli, připomínkovali jej a zapojovali se do odborné diskuse,“ dodává v příspěvku Štech.

Zda mu jeho omluva bude něco platná, se teprve uvidí. Některé komentáře učitelů, kteří na slova ministra neváhali reagovat, naznačují, že si velkou část pedagogů proti sobě nenávratně poštval.

„Už jsem za ta léta ve školství zažil mnoho. Ale aby ani ne týden ‚čerstvý‘ ministr školství řekl o učitelích, kteří projevili svobodně svůj názor, že jsou NEGRAMOTNÍ? To je vrchol všeho. Vaše vyjádření je tak odporné, že by Vás měl předseda vlády hned odvolat. Opravdu nechutné. Mimochodem, nyní jste odstřelil 20 tisíc voličů. A asi daleko víc,“ napsal pod Štechův status jeden z rozhořčených učitelů.