Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový volební manažer ČSSD: Jak Prouza povede stranu k vítězství?

Nový volební manažer ČSSD: Jak Prouza povede stranu k vítězství?

Volebním manažerem s úkolem vytáhnout sociální demokracii ze špatných čísel má být Tomáš Prouza. Info.cz to potvrdily zdroje blízké ČSSD. A neodmítá to už ani zmíněný státní tajemník pro evropské záležitosti. V rozhovoru „tak trochu netypický úředník“, jak sám sebe tituluje Sobotkův muž pro Evropu, přiblížil strategii, se kterou by sociální demokracie měla jít do nadcházejících voleb.

„Asi se to dá číst tak, že spousta lidí má pocit, že mám co říct, že umím oslovit nějakou skupinu voličů. A lidé, kteří toto tvrdí, tak jim dává smysl, že toto může být něco, s čím může ČSSD uspět,“ řekl Info.cz Prouza.

Volebního manažera přitom čeká mimořádně složitý úkol. Prouza sám přiznává, že voliče už nezajímají klasické diskuse, ale chtějí „koridu nebo zápas v bahně“. „Pokud se podíváme na politickou scénu v Česku, tak ti nejúspěšnější politici staví na tom, že nemají názor, ale kvalitní průzkumy veřejného míněné. Parlamentní volby příští rok budou zlomem. Do značné míry to bude diskuse o tom, zda tu vůbec je poptávka po nějaké dlouhodobé vizi, nebo lidem stačí, že dostanou koblihu a zítra druhou,“ naráží Prouza na hnutí ANO. To pro tuto chvíli sociálním demokratům výrazně utíká. Zatímco Babišovým lidem předpovídají některé poslední průzkumy více než 30procentní podporu, ČSSD se pohybuje na necelých 20 procentech.

Vedle Prouzy můžou být ve hře ale ještě další jména. „Těch jmen je několik. Myslím, že se to bude řešit až na začátku příštího roku,“ komentoval Prouzovu novou pozici europoslanec a volební stratég pro krajské volby Miroslav Poche. Poche sám si vyzkoušel, jaké je to získat ve straně větší vliv právě skrze funkci šéfa uplynulé krajské a senátní kampaně.

„Politici neumí vysvětlit, co dělají“

Kdo je Tomáš Prouza?
Tomáš Prouza je český ekonom, který v letech 2004 až 2007 pracoval jako náměstek na ministerstvu financí. Poté působil ve Světové bance, nejdříve v Praze jako expert pro oblast finančních služeb, poté jako expert v americkém Washingtonu D. C. Státním tajemníkem pro evropské záležitosti je od února 2014. V květnu 2016 ho vláda jmenovala také koordinátorem digitální agendy ČR. Od listopadu 2016 je nositelem francouzského Řádu čestné legie.

Co se týče komunikace, nešetří Prouza ani své stranické kolegy. „Většina politiků s jednou specifickou výjimkou jednoho ministra neumí vysvětlit jednoduše, pochopitelně, co vlastně dělají, a proč je dobře, že to dělají,“ tvrdí Prouza. Sám sebe tajemník pro evropské záležitosti prezentuje jako „tak trochu jiného úředníka“. Čile komunikuje na Facebooku a Twitteru, píše blog. Věnuje se přitom jednomu z témat, které v Česku patří mezi ty nejméně oblíbené – dění v EU. „Jediná možnost, jak vyvrátit fámy, které dodneška přežívají o Evropě, je mít jednoduchý slogan do 140 znaků. Dnes už nikdo není ochotný poslouchat deset minut nějaké vysvětlení. Politici mívali možnost mluvit k lidem dlouho, vysvětlovat. To zmizelo. Dnes to buď řeknete do třiceti vteřin, nebo lidé neposlouchají,“ tvrdí Prouza.

Prouza přitom patří uvnitř ČSSD k lidem, kteří míří spíše na městské, liberální voliče. Mluví několika cizími jazyky, má rozhled i mezinárodní pracovní zkušenost. V ČSSD je členem teprve zhruba rok a půl. A patří k „Sobotkovým lidem“. Premiér si ho vzal s sebou už v roce 2004 na ministerstvo financí, které tehdy vedl. Prouza působil jako jeho náměstek. Aktuálně se o něm mluví také jako o lídrovi pražské kandidátky do parlamentních voleb.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš ProuzaStátní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouzaautor: Info.cz

Rozkročená sociální demokracie

Spory v ČSSD
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po prohře sociálních demokratů v nedávných krajských a senátních volbách musí čelit čím dál hlasitější kritice. Ta na něj míří například od jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který ve volbách vyhrál a představuje tak v rámci strany výjimku. Podle Zimoly Sobotkovo jednání postrádá razanci. Stranu v rozhovoru pro Info.cz přirovnal k pramičce, které ujíždí parník jménem Andrej Babiš. Minulý týden hejtman dokonce přišel s návrhem, že by se měla rozdělit pozice premiéra a předsedy strany.
Otázkou teď je, jestli má potenciál oslovit i lidi mimo metropoli. „Když jedu mimo Prahu, tak si samozřejmě vyslechnu hodně agresivního. Brusel se tu stal obětním beránkem, který za všechno může. Občas se při těch cestách naučím i nějaké nové slovo, které jsem do té doby neznal,“ popisuje Prouza. Otázka, jak široce rozkročená mezi městské liberály a venkov může strana být, je přitom aktuálně v ČSSD jedna z nejzásadnějších. „Sociální demokracie vždy byla stranou, která měla víc názorových proudů. Pro každou část musíte mít něco zajímavého,“ tvrdí Prouza.

Příkladem je podle něj elektronizace: téma, kterým se zabývá i jako vládní koordinátor pro digitální agendu. Atraktivní je hlavně pro mladší lidi ve městech. „Když se ale tyto věci udělají jednodušeji a rychleji, tak to stejně pomůže i člověku na vesnici. Nakonec nebude muset čekat hodinu na autobus, který ho přiveze do okresního města, kde si bude muset vyřídit věci fyzicky,“ popisuje Prouza.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek