Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O nové koalici v jižních Čechách rozhodnou lidovci a koalice Pro jižní Čechy. Ke komu se přikloní?

O nové koalici v jižních Čechách rozhodnou lidovci a koalice Pro jižní Čechy. Ke komu se přikloní?

Jen několik hodin po rezignaci Jiřího Zimoly na post hejtmana Jihočeského kraje je zjevné, že se v kraji zformovaly podobně silné dva bloky: první tvoří sociální demokraté a Jihočeši, druhý hnutí ANO a ODS. Ani jeden z nich nedisponuje v krajském zastupitelstvu většinou hlasů. K ní nutně potřebují získat lidovce a alianci Pro jižní Čechy, kterou tvoří TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) a Hnutí občané pro Budějovice (HOPB). Sociální demokraté již nepočítají s nominací Jiřího Zimoly na post hejtmana, nahradit by ho mohla dosavadní náměstkyně Ivana Stráská, také hnutí ANO počítá na případný post hejtmanky se ženou a zároveň dosavadní náměstkyni hejtmana Lucii Kozlovou.

Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky byla rezignace Zimoly klíčovou podmínkou pro to, aby sociální demokraté mohli i nadále vyjednávat o nové koalici. „Sociální demokracie v Jihočeském kraji vyhrála krajské volby, čili pokládám za logické, že politická strana, která má v zastupitelstvu nejvíce mandátů, má ambici jednat o nové koalici,“ dodal premiér na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. „Už v pondělí jsme s kolegy v hnutí ANO usoudili, že rezignace Jiřího Zimoly by měla být prvním krokem k odblokování situace,“ uvedla pak předsedkyně jihočeské organizace hnutí ANO Radka Maxová.

Přiznala přitom, že se na jihu Čech zformovaly v posledních hodinách dva bloky stran. Sama přitom naznačuje, že vznikne pravicová koalice složená z hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a aliance Pro jižní Čechy. „Jednali jsme s lidovci a TOP 09. Z dosavadního jednání cítím shodu nad tím, že středo-pravá koalice není pro žádnou ze stran nebo hnutí problém,“ uvedla Maxová pro INFO.CZ. Avšak předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek její slova odmítl potvrdit. „Nemíním vzkazovat přes média, jak se vyvíjí vyjednávání o nové koalici,“ řekl pro INFO.CZ. Dle svých slov jak oni, tak zástupci KDU-ČSL, vyjednávají také se sociální demokracií.

„Umím si představit obě varianty. Jasněji by mohlo být během několika hodin,“ dodal Bouzek. Maxová z hnutí ANO v této souvislosti naznačuje, že je otázka, zda nakonec převládne touha po změně, anebo naopak po zachování zavedených pořádků. „Je odpovědností jednotlivých hnutí a stran, zda se nechají sociální demokracií uplatit počtem míst v Radě kraje, anebo zda upřednostní skutečnou změnu. Pokud by šly s ČSSD, i když bez pana Zimoly, je to pořád ta stará známá sociální demokracie, která schválila mimořádné odměny a která tento systém nastavila,“ uvedla Maxová.

Naráží tím na mimořádné odměny, které kraj vyplácel lidem z představenstva Jihočeských nemocnic. „Ty odměny byly nehorázné,“ řekl nám už dříve předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Chceme v případné nové koalici řešit situaci ve zdravotnictví, především po personální stránce, samozřejmě odmítáme také garantovat mimořádné odměny. A trváme i na odpolitizování představenstev nemocnic. Řešit chceme také dopravu,“ řekla Maxová.

Podle Bouzky by mohlo být o složení nové koalice jasněji ještě v úterý večer, případně v průběhu středy. Loňské podzimní krajské volby vyhráli v jižních Čechách sociální demokraté, v pětapadesáti členném zastupitelstvu obdrželi patnáct mandátu, druhé hnutí ANO jich bralo dvanáct, třetí ODS osm. Na čtvrtém místě skončili komunisté (sedm), za nimi pak koalice Pro jižní Čechy (pět), KDU-ČSL (čtyři) a Jihočeši 2012 (také čtyři).

Obě zvažované koalice tak budou disponovat relativně těsnou většinou: případné spojenectví sociální demokracie, KDU-ČSL, koalice Pro jižní Čechy a Jihočeši 2012 by disponovala 28 hlasy, pravicová koalice složená z hnutí ANO, občanských demokratů, aliance Pro jižní Čechy a lidovců pak 29.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek