Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O vydání hackera, kterého chtějí dostat USA i Rusko, se zatím nerozhodne. Soud jednání odročil

O vydání hackera, kterého chtějí dostat USA i Rusko, se zatím nerozhodne. Soud jednání odročil
 

Pražský městský soud dnes odročil jednání o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina na 30. května. Mladíkův obhájce Martin Sadílek tvrdí, že nedostal návrh na Rusovo vydání do USA. Přípustností vydání se soud kvůli bezpečnosti zabýval v pankrácké vazební věznici. 

Státní zástupkyně Renáta Rychnovská v tvrzení obhájce obstrukce nevidí, na námitku má podle ní obhajoba právo. Do věznice na jednání přišli i Nikulinovi rodiče, účastnil se ho také ruský konzul.

USA viní Nikulina z útoku na profesní sociální síť Linkedin, za což mu ve Spojených státech hrozí až 30 let vězení a pokuta milion dolarů (zhruba 24,5 milionu korun). Rusko na Nikulina vydalo zatykač kvůli údajné internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun. Podle Městského státního zastupitelství v Praze jsou oba návrhy na vydání v souladu se zákonem. Samotný Nikulin upřednostňuje vydání do vlasti.

V druhé, méně oficiální rovině jde zřejmě o to, že Moskva nechce připustit, aby hacker skončil v rukou USA. Ačkoli mladík podle dostupných informací nebyl zapojený do aktivit, které údajně před volbami směřovaly ze strany ruských hackerů proti demokratům v USA, není vyloučené, že byl jedním z lidí pracujících pro ruské úřady. Moskva zkrátka může mít obavu, že se Američané dostanou k cenným svědectvím ohledně státem krytého hackingu. Soud nezvykle probíhal přímo ve vazební věznici a za mimořádných bezpečnostních opatření.

Soud může rozhodnout buď o nepřípustnosti vydání Nikulina do obou zemí, nebo o přípustnosti vydání do jedné z nich, anebo o tom, že přípustné je vydání do obou států. Proti rozhodnutí bude možné podat stížnost k pražskému vrchnímu soudu. Konečné slovo bude mít ministr spravedlnosti, který může Nikulina nevydat i navzdory soudnímu rozhodnutí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek