Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obavy v liberecké zoo. Na ptačí chřipku tam uhynulo mimořádně vzácné zvíře

Obavy v liberecké zoo. Na ptačí chřipku tam uhynulo mimořádně vzácné zvíře

V liberecké zoo podlehla nákaze samice pelikána skvrnozobého. Jde o kriticky ohrožený druh, proto zbývající tři samice chovu nebudou utraceny. Jsou geneticky cenné, řekla dnes ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.

V liberecké zoo jde o druhý výskyt ptačí chřipky, před týdnem u areálu uhynula labuť, která zahradě patřila. Další čtyři labutě a čtyři husy musely být utraceny.

S chovem pelikánů skvrnozobých začala liberecká zoo teprve v roce 2014. Zatím měla jen samice. Zbývající tři budou pod mimořádným dohledem do pátku 24. února.

„Zatím se u nich žádné příznaky nevyskytují ani neprojevují. Normálně přijímají potravu. Pokud by tomu tak nebylo, byla by to první známka nemoci,“ dodala Tesařová.

Labutě byly původně s pelikány v jedné karanténě mimo areál zoologické zahrady. „De facto nastala situace, která se připouštěla. Tedy, že další úhyny budou následovat,“ řekl krajský ředitel veterinární správy Roman Šebesta. Pelikán uhynul na stejný virus jako labuť, tedy subtyp H5N5, který byl před časem zachycen v Německu. V Česku se objevil jen u uhynulých ptáků v liberecké zoo.

Podle Šebesty nebude zatím nutno přijímat nová opatření. „Všechna nutná se přijala už po úhynu labutě,“ dodal Šebesta. Jako u ostatních ohnisek je okolo zoo stanoveno tříkilometrové ochranné a desetikilometrové dozorové pásmo. Situaci budou veterináři v následujících dnech sledovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek