Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Obdivuji váš obdivuhodný postoj.“ Zeman se telegramem připomněl Trumpovi

„Obdivuji váš obdivuhodný postoj.“ Zeman se telegramem připomněl Trumpovi
 

Prezident Miloš Zeman poslal americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram u příležitosti dnešního Dne nezávislosti, který je hlavním státním svátkem Spojených států. Znění telegramu zveřejnil Pražský hrad. Podle Zemana je dnešní americký svátek významný pro všechny lidi světa, kteří sdílí hodnoty, jako je svoboda a spravedlnost.

V předchozích čtyřech letech Hrad nevydal tiskovou zprávu o tom, že by Zeman poslal podobnou gratulaci Trumpovu předchůdci Baracku Obamovi. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK, zda Zeman v minulosti přál i Obamovi, neodpověděl.

Zeman v telegramu oceňuje Trumpovo působení v čele USA od jeho lednového nástupu do úřadu. „Téměř půl roku po Vaší inauguraci se domnívám, že americké vůdčí postavení ve světě a Vaše odhodlání bojovat s terorismem kdekoli na Zemi našlo řadu následovníků po celém světě. V této souvislosti obdivuji Váš pevný a obdivuhodný postoj,“ napsal český prezident.

Přihlásil se také ke spojenectví s USA. „Česká republika zůstává odhodlána společně se Spojenými státy v NATO, ale také mimo alianci podporovat naše společné hodnoty - svobodu, náboženskou toleranci a demokracii - a napomáhat osvobození světa od zla terorismu a vytváření lepší a bezpečnější planety,“ napsal Zeman.

Český prezident už před loňskými volbami ve Spojených státech uváděl, že by uvítal v prezidentském úřadě republikána Trumpa, a ne tehdy favorizovanou demokratku Hillary Clintonovou. Zeman také oceňuje Trumpův odmítavý postoj k imigraci nebo tvrdé vystupování vůči radikálnímu islámu.

Pražský hrad už v prosinci před Trumpovým nástupem do úřadu uvedl, že nový americký prezident Zemana pozval na návštěvu do Bílého domu. Schůzka se podle informací Hradu měla uskutečnit v dubnu. Později český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček uvedl, že se schůzka odsouvá kvůli řešení severokorejské krize a že se jedná o dalším termínu v letošním roce.

V červnu Zeman novinářům řekl, že dostal od Trumpa dopis, v němž se americký prezident omlouvá za odklad schůzky. Důvod ke zveřejnění tohoto dopisu ale Zeman nevidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek