Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obleva o víkendu zvedne hladiny řek, dál ale hrozí i ledovka

Obleva o víkendu zvedne hladiny řek, dál ale hrozí i ledovka

O víkendu to bude klouzat. Pozor by si měli dát obyvatelé v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku je riziko výskytu ledovky menší. Povodí Moravy ale varuje, že kvůli oblevě by mohla stoupnout hladina řek. V neděli by se mělo místy oteplit až na 6 stupňů nad nulou.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU) před ledovkou platí od dnešního poledne do sobotních 09:00 pro Karlovarský a Ústecký kraj, od dnešních 20:00 do sobotních 12:00 pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj, Prahu a Českolipsko a od půlnoci do sobotního poledne pro Pardubický a Královéhradecký kraj a Vysočinu. Obyvatele Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje pak meteorologové varují před tvorbou náledí od dnešních 18:00 do sobotních 08:00.

„Předpokládáme, že již v pátek odpoledne se začnou na západě a severozápadě Čech vyskytovat místy dešťové srážky, většinou mrznoucí. Večer a v noci na sobotu bude od západu postupovat přes Čechy a Českomoravskou vrchovinu hlavní pásmo dešťových srážek, které budou při očekávaných teplotách slabě pod nulou namrzat a vytvářet ledovku," sdělili pracovníci ČHMÚ.

Na jižní Moravě čekají meteorologové převážně teploty nad nulou, takže tam je pravděpodobnost tvorby ledovky minimální. V severovýchodní polovině Moravy a ve Slezsku také výskyt ledovky příliš nepředpokládají.

V noci na sobotu teploměr ukáže až minus 3 stupně. Přes den by se měly teploty pohybovat kolem 4 stupňů nad nulou. V neděli bude místy až plus 6 stupňů. Obloha bude celý víkend zatažená, místy oblačná.

Ledovka trápila chodce v celé republice včera i dnes. V Praze se dnes ráno do 9 hodin zranilo přes 20 lidí. Chodníky klouzaly již ve čtvrtek, kdy se zranilo 50 osob. V Brně včera ošetřili asi stovku lidí s akutními úrazy, více než polovina se prý zranila po pádu na chodníku.

O víkendu čeká republiku oteplení. Tání zásob sněhu by ale podle Povodí Moravy mohlo způsobit zvednutí hladiny řek. Vodní nádrže jsou údajně ale připravené vodu z tajícího sněhu zachytit. Dnes to v tiskové zprávě uvedl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Minulý víkend zlákal k bruslení na zamrzlých vodních plochách množství lidí. Kvůli víkendové oblevě ale meteorologové doporučují zvýšenou opatrnost. Led může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny v některých místech zeslaben a hrozí tak i při menším zatížení jeho prolomení.

V Jeseníkách platí ode dneška už jen první stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba jej snížila z druhého stupně po čtvrtečním měření v lavinových katastrech. Sněhová pokrývka je již stabilní. Na horách nyní leží zhruba metr sněhu, na závětrných svazích je ho však podstatně více.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek