Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odborník na etiketu Špaček: Zemanovi ruply nervy. Setkání se Sobotkou emočně nezvládnul

Odborník na etiketu Špaček: Zemanovi ruply nervy. Setkání se Sobotkou emočně nezvládnul

Něco, co nemá v dějinách obdoby. Tak to vypadalo, když předstoupil prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou před novináře. Prezident na Sobotku ostentativně útočil - ať zdviženou holí, tím, že chtěl premiéra před novináři pořádně „podusit“ či předčasným odchodem z tiskové konference. „Zemanovi ruply nervy, emočně setkání nezvládnul,“ popisuje pro INFO.CZ setkání ústavních činitelů odborník na etiketu Ladislav Špaček.

„Nevybavuji si, že by setkání mezi prezidentem a premiérem někdy probíhalo takto, opravdu mě nenapadá žádný příměr ani z České republiky, ani ze světa. Takto nevypadala ani jednání mezi tehdejším prezidentem Václavem Havlem a minulým premiérem Václavem Klausem, kteří byli svými animozitami proslulí. Jednat tímto způsobem s premiérem je naprosto nedůstojné a nedovedu si to vysvětlit jinak, než že se jednalo o prezidentovo emoční selhání, že mu selhaly nervy,“ říká pro INFO.CZ Ladislav Špaček.

Špaček tak komentoval čtvrteční setkání Zemana a Sobotky, kterému předcházelo nedorozumění ohledně formátu i obsahu schůzky. Prezident nejprve na premiéra „mířil“ napřaženou holí, načež oznámil přijetí demise Sobotkovy vlády, kterou ale premiér nepodal. Došlo tak k bizarnímu, těžko pochopitelnému divadlu dvou nejvyšších ústavních činitelů.

Zatímco Sobotka žil v domnění, že jde se Zemanem mluvit o aktuální politické situaci, Zeman předpokládal, že mu přišel předat demisi. „Vážený pane premiére, dovolte mi, abych vám především poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele české vlády,“ řekl Zeman Sobotkovi, jako by už demisi podal, a měl se k odchodu. Sobotka však Zemana zmrazil tím, že mu oznámil, že na Hrad přišel pouze diskutovat o současné politické situaci. To však již Zeman nevydržel, ze sálu odešel a ponechal Sobotku před novináři samotného.

„Během politické krize se prezident země takto nemůže chovat. On je tam proto, aby ony současné krize řešil s chladnou hlavou a nikoliv aby se nechal strhnout k takovýmto emočním projevům. A ještě veřejně, za přítomnosti novinářů. Hlava státu si toto zkrátka nemůže dovolit,“ říká odborník na etiketu.

„Zeman je nejdůležitější ústavní činitel, není možné, aby se choval takto nedůstojně, pod vlivem emocí,“ uzavírá Špaček.