Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odborník na kybernetickou bezpečnost: Novela Vojenského zpravodajství může vést ke zneužití dat

Odborník na kybernetickou bezpečnost: Novela Vojenského zpravodajství může vést ke zneužití dat

Premiér Bohuslav Sobotka se schází s představiteli parlamentních stran, aby s nimi projednal novelu zákona o Vojenském zpravodajství. Ta instituci dává větší pravomoci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podle kritiků by ale zpravodajským službám umožnila shromažďovat velké množství dat z internetu. Odpůrcům se mimo jiné nelíbí, že je prý zákon napsaný velmi obecně a nezahrnuje dostatečnou kontrolu. 

Podle experta na internetovou bezpečnost Daniela Dočekala by se dala podobná úprava snadno zneužít. „Pokud dáte komukoliv možnost zasahovat do soukromí lidí a nahlížet do soukromé komunikace, tak vždycky dříve nebo později dojde ke zneužití,“ řekl pro server INFO.CZ. 

Poukázal taky na to, že komunikace na internetu je stále častěji a stále víc šifrovaná a zpravodajským službám budou proto data k ničemu.

Tajné služby mají podle něj v Česku i ve světě omezené mechanismy vlastní kontroly. Jako příklad uvádí případ Edwarda Snowdena, který odhalil, že americké tajné služby masově sledovaly telefonickou a elektronickou komunikaci.

„O tajných službách je tak jako tak známo, že si dělají, co chtějí. Jestli jim někdo schválí k něčemu přístup nebo neschválí, je určitým způsobem formální. Musel by ještě existovat někdo, kdo je bude hlídat. Zda nepřekračují své pravomoci. Obecně je k tomu velmi malá vůle,“ míní Dočekal.

Vláda chce kontrolu tajných služeb zajistit prostřednictvím speciálního orgánu. Informace, které mají tajné služby, jsou ale přísně tajné. Zůstává tedy otázkou, do jaké míry může nějaký kontrolní úřad plnit svůj účel, aniž by měl přístup k utajovaným skutečnostem. Stejně jako to, kdo bude odborníky do kontrolní funkce dosazovat, aby byli nezávislí. 

Dočekal navíc připomíná, že objem dat na internetu je tak velký, že je stejně nebude možné rozumně vyhodnocovat. „Jak víme z minulosti, i přes veškeré snahy šmírovat, na teroristické útoky tajné služby nedokázaly přijít,“ dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek